Intel, Huawei için lisans müracaatında bulundu

0

Geçtiğimiz günlerde Amerika Birleşik Devletleri tarafından birçok Çinli üretici kara listeye alınmıştı. Bu durumdan dolayı Intel , Google, Microsoft gibi firmalar Çinli üreticiler ile arasına duvar örmüştü. Ürettiği birçok cihazda Amerikan teknolojilerini barındıran Huawei’ye ne olacağı merak konusuydu. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, güvenlik tehdidi olmadığı durumlarda Huawei ile satış yapılmasının sakıncalı olmadığını belirtti.

Intel Huawei ile ilişkilerini sürdürüyor

Bu durumla ilgili ilk adımı atan Intel hali hazırda yasalar çerçevesinde ürün sattıklarını ve bu konuda lisans için başvuru yaptıklarını açıkladı.

CNBC röportajında konuşan Intel CEO’su Bob Swan, satışların Amerikan yasaları çerçevesinde ilerlediğini, satılan ürünlerin güvenlik tehdidi oluşturmayacak ürünler olduğunu açıklarken bu konuda lisans başvurusu yaptıklarını ve yanıt beklediklerini ekledi. Başvurunun sonuçlanmasının ardından Intel’in hızlı bir şekilde çalışmalara başlayacağı tahmin ediliyor.

Bilindiği gibi ABD Ticaret Bakanlığı Huawei’yi kara listeye almıştı. Ancak, G20 Zirvesi‘nde ABD Başkanı Donald Trump tarafından yapılan ılımlı açıklamalarından ardından Amerikan şirketlerinin Huawei ile iş birliğine devam edebileceği söylenmişti. Sonrasında Ticaret Bakanlığı bunu doğruladı, ancak şirketlerin gerekli ilişkileri devam ettirebilmesi için lisans alması gerektiğini belirtti.

2019’un ilk 6 ayında yüzde 23 satış artışını yakalayan Huawei’nin ürettiği cihazlar konusunda rekabeti artırdığı dönemde Intel gibi bir firma ile işbirliği içinde olmasının firmanın yükselişine olumlu katkısı olacağı tahmin ediliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.