iOS 13 ile altyapıda büyük bir değişiklik yaşandı

0

Apple için en büyük dönüm noktalarından birisi de, WWDC 2014 etkinliğinde tanıtılan Swift programlama dili oldu. Apple’ın geleceğin programlama dili olarak tanımladığı Swift o günden bu yana aktif bir şekilde kullanılıyor.

Android işletim sisteminde Java’dan Kotlin’e geçiş geliştiriciler tarafından henüz tam olarak benimsenmemişken, Apple tarafında geçiş süreci hızlı oldu. Şu anda iOS için uygulama geliştirmek isteyenlere tek başına Swift önerilebiliyor.

iOS 13 sürümünde Swift kullanımı iki katına çıktı!

Ancak, Android işletim sisteminde halen Java öğrenilmesi gerektiği belirtiliyor. Tabi, yeni programlama dili oldukça başarılı olmasına rağmen Apple, iOS içerisinde yazılımların büyük bir bölümünü Objective-C ile yazmış durumda.

Her şeyden önce, Apple’ın kusursuz şekilde çalışan çok sayıda Objective-C kodu var. Bu nedenle sorunsuz çalışan kodları farklı bir dilde yeniden yazmaya gerek yok. Buna aek olarak Swift 5’e kadar ABI kararlılığı yoktu.

5.1 sürümü ile birlikte kararlılık çok daha üst noktalara taşıdı. Alexandre Colucci isimli geliştirici iOS işletim sistemlerinin kod yapısı uzun süredir takip ettiğini ve iOS 13’te Swift kullanımının iOS 12’ye kıyasla iki kat arttığını belirtiyor.

Yeni programlama dili ile yazılan kodların iOS 13’te iki katına çıkması aslında şaşırtıcı değil. Bunun nedeni ise Sidecar, Find My, Sağlık, Kitaplar ve Kısayollar gibi birçok uygulamanın Swift programlama dili kullanılarak yazılmış olması.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.