İşte Bitcoin Fiyatının Önündeki 5 Büyük Risk

0

Bitcoin (BTC) 2021’e sağlam bir başlangıç yapıp neredeyse 65.000 dolara ulaşsa da, yılın ilk yarısını bu rekorun yüzde 47 kadar gerisinde sonlandırdı. Bir yazara göre, yılın ikinci yarısına girerken, Bitcoin’in karşı karşıya kaldığı 5 büyük risk bulunuyor. İşte CNBC yazarı Ryan Browne’a göre piyasa değerine göre en büyük kripto para olan Bitcoin’e yönelik baş gösteren bazı riskler…

İlk risk: Bitcoin düzenlemeleri

Yazara göre Bitcoin için en büyük risklerden biri, düzenleme. https://bedevaoyunhesaplari.com olarak da bildirdiğimiz üzere Çin, kripto para birimi endüstrisine yönelik önlem aldı ve büyük bankaların, ödeme şirketlerinin kripto şirketleriyle iş yapmamasını emretti. Öte yandan ABD’de de bu tarz riskler büyüyor gibi görünüyor. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ve diğer yetkililer geçtiğimiz günlerde yasadışı işlemler için kripto para kullanımı konusunda uyardılar. UBS bu hafta bir notta, “Yatırımcı duyarlılığını değiştirmenin veya düzenleyici baskıların balon benzeri kripto piyasalarını patlatabileceği konusunda uzun zamandır uyarıyoruz” dedi.

Kripto para piyasasındaki aşırı volatilite

Browne’a göre diğer büyük risk, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin fiyatlarındaki kalıcı, aşırı dalgalanmalar. Bitcoin, Nisan ayında 64.000 dolarlık tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşsa da Haziran ayında 28.911 dolara kadar indi. Bitcoin boğaları BTC’yi dijital altın olarak görse de, varlığın volatilitesinin bir endişe olarak görüldüğü bildiriliyor.

Bitcoin (BTC)’in çevre üzerindeki etkisini çevreleyen sorunlar

Bitcoin madencilik ekipmanının çalışması için çok fazla elektrik gerekir ve Bitcoin’in enerji tüketimi, fiyatına paralel olarak yıllar içinde önemli ölçüde arttı. BTC eleştirmenleri uzun süredir devasa karbon ayak izi konusunda uyarırken, Tesla CEO’su Elon Musk bu yıl sorunu tekrar gündeme getirdi. Tesla kripto para biriminin “çılgın” enerji kullanımı ve fosil yakıtlara olan bağımlılığı nedeniyle BTC ödemelerini durdurmaya karar verdikten sonra kripto piyasalarını alt üst etti. CNBC yazarına göre bu durum, BTC için büyük bir risk taşıyor.

Stablecoin’ler ateş altında

Bitcoin ve altcoin piyasasında önemli bir yere sahip olan stablecoin’ler, artan bir incelemeyle karşı karşıya. Geçen hafta, Boston FED Başkanı Eric Rosengren, bir stablecoin olan Tether’in finansal sistemin istikrarı için bir risk olduğunu söyledi. Sussex Üniversitesi’nde finans profesörü Carol Alexander da “Tether büyük bir sorun. Düzenleyiciler şu ana kadar onları durduramadı.” dedi.

Dogecoin gibi meme-coin’leri ve dolandırıcılık riskleri

Yazara göre kripto pazarlarında artan spekülasyon, Bitcoin için başka bir risk olduğunu kanıtlayabilir. Dogecoin, artan sayıda bireysel yatırımcının büyük kazanç arayışıyla yükseldi, ancak o zamandan beri önemli ölçüde değer kaybetti. Ani yükselip düşen bu meme-coin’lerin yanı sıra bazı DeFi projelerinin birden sıfırı görmesi de, yazara göre, Bitcoin ve altcoin piyasasını sıkıntıya sokabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.