James Webb Uzay Teleskobu ile Çekilen Birinci Fotoğraf

0

25 Aralık 2021’de uzun yıllar süren bekleyişin ardından uzaya fırlatılan James Webb Uzay Teleskobu, uzayda bugüne kadar keşfedilemeyenleri bize sunmak için görevine başladı. Teleskop, ilk gözlemlerini yapmaya başlamışken o gözlemlerde edinilen görüntüler de merakla bekleniyordu. İşte bugün, beklenen gün geldi çattı ve James Webb Uzay Teleskobu, çektiği ilk renkli fotoğrafı insanlıkla paylaştı.

ABD Başkanı Joe Biden’ın katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikte NASA, Teleskop tarafından çekilen ilk renkli fotoğrafı insanlığa sundu.

James Webb Uzay Teleskobu’nun çektiği ilk renkli fotoğraf:

Çekilen diğer fotoğraflar , bugün saat 17.30’da paylaşılacak:

James Webb Uzay Teleskobu tarafından ilk gözlemler sırasında çekilen fotoğraflar de bugün TSİ 17.30’da NASA’nın internet sitesinden paylaşılacak. Bu fotoğraflar, NASA tarafından paylaşılan listeye göre aşağıdaki uzay yapılarına ait olacak:

  • Karina Bulutsusu
  • WASP-96 b öte gezegeni
  • NGC 3132 gezegenimsi bulutsu
  • Stephan Beşlisi
  • SMACS 0723 bölgesi

Bu yapılar hakkında daha fazla detaya ulaşmak için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz:

James Webb Uzay Teleskobu’nun görevi ne?

James Webb Uzay Teleskobu, evrenin bilinmeyenlerini keşfetmek üzere Hubble Uzay Teleskobu’ndan daha gelişmiş donanımlarla hizmet veriyor olacak. Teleskobun ana amacı, evrendeki ilk ışığın izini sürmek olacak. Bununla birlikte teleskop, galaksilerin milyarlarca yıllık evrimi, yıldızların doğuşlarını ve yaşamlarını, gezegen sistemlerini, öte gezegenleri ve yaşamın köklerini keşfetmekle yükümlü olacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.