Kritik Altın Varsayımı: Yatırımcılar Neler Beklemeli?

0

Düşen hacimler ile birlikte, bu hafta altın ve gümüş Haziran ayının son günlerinde yatay hareket etti. Altın, 1.783, gümüş ise 26.11 dolardan işlem görüyor. Altının Temmuz Comex opsiyonlarının sona ermesi, yarı yıllık piyasa değerlemesi ve Avrupa/ABD bankaları için Basel 3 net istikrarlı fonlama oranının getirilmesiyle, pek çok şey yaşandı. Goldmoney, bunlara yönelik yeni bir altın raporu yayınladı.

Goldmoney raporu: Altının fiyatı yükselecek mi?

Yukarıdaki etmenlere dikkat çeken Goldmoney raporunda, piyasaya yönelik en bilinmeyen maddenin altın trader’larının pozisyonlarını azaltması ile piyasa likiditesinin uzun süreli nasıl etkileneceği konusu olduğundan bahsediliyor. Comex’teki “Swaps” kategorisinin hala “short pozisyonlarla” dolu olduğuna dikkat çekiliyor ve 15 Haziran’daki net açık 167.085 sözleşme pozisyonu, aşağıdaki grafikte gösteriliyor.

Swap kategorisi, Londra’da da pozisyon alan trader’ları içerir. Ancak geleneksel olarak Comex’te korunan fiziksel likidite bir süredir sınırlıydı. Bu nedenle, raporda, “Londra vadelilerinin riskten korunma işlemi muhtemelen 50.000 Comex sözleşmesinden daha az olmalıdır. Bu, zaten likit olmayan bir piyasada kapatılması gereken yaklaşık 120.000 short bırakıyor,” ifadeleri kullanılıyor.

Raporun yazarlarına göre Swapların imdadına yetişebilecek ve kısa pozisyonları kapatmalarına izin verebilecek iki olasılık var. Birincisi, ABD faiz oranlarında erken bir artış ve fiyat enflasyonunun “geçici” olduğunun kanıtlanması. Ama bu teoriyle ilgili sorunlar var. Yazarlara göre Fed’in, bundan önce oranları yükseltmeye direnmesi daha olasıdır. Bu durumda, raporda “altın fiyatının faiz oranlarındaki artıştan önce yükselmesi muhtemeldir ve o zaman bile, Fed fon oranındaki artış, piyasadaki artış beklentilerini karşılayamazsa, değerli metal daha da yükselecektir,” ifadeleri yer alıyor.

2021’in ikinci yarısında Altın yatırımcılarını neler bekliyor?

Raporda, artan faiz oranlarıyla ilgili bir başka sorun olarak, yüksek faiz oranları ile değerli metalin fiyatı arasındaki ilişki konusunda yatırımcıların bilgisizliği gösteriliyor. İkinci olasılık, zayıflayan bir doların, hisse senedi ve tahvil piyasalarını baltalamasıdır. Raporda, ayrıca, hisse senetlerinin bir balonun içerisinde olduğundan bahsediliyor. “Bu iki olasılığın altın fiyatını etkileme olasılığını ve derecesini değerlendirmek mümkün değil.

Ancak, dolar hiperenflasyonundaki açık eğilime rağmen, 2021’in ikinci yarısında altın fiyatı üzerindeki etkinin zaman zaman beklenmedik olabileceğini akılda tutmak mantıklı,” ifadeleriyle rapor sonlandırılıyor. Daha fazla altın haberi için https://bedevaoyunhesaplari.com olarak hazırladığımız “Altın Fiyatı Tahmini: Kısa ve Uzun Vadede Neler Bekleniyor?” isimli yazımızı inceleyebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.