Kritik Gelişme: 2 Ülke, Kripto Para Çıkarmak İçin El Ele Verdi!

0

Fransa ve İsviçre’den kripto para adımları geldi. İki ülkenin merkez bankaları, CBDC için sınır ötesi ticari denemeleri başlatmak için el ele veriyor.

Fransa ve İsviçre’den kripto para adımı

Her iki merkez bankası da merkez bankası dijital para birimlerini test etmek için UBS Group AG, Credit Suisse Group AG, Accenture Plc ve Natixis SA dahil olmak üzere birçok ticari bankayla ortaklık kuruyor. İşbirliği çabası, Bank for International Settlements’taki inovasyon merkezi altında başlatıldı. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan BIS İnovasyon Merkezi başkanı Benoit Coeure, G20’nin, sınır ötesi ödemeleri geliştirmeyi bir öncelik haline getirdiğini belirterek bu deneyin, toptan CBDC’nin sınır ötesi kullanım durumlarında hızı, verimliliği ve şeffaflığı nasıl artırabileceğini keşfederek bu çalışmaya katkıda bulunacağına işaret ediyor.

Ticari denemeler, sınır ötesi havale işlevlerini ve bir finansal aracın bir euro odaklı CBDC’ye karşı değişimini test edecek. İsviçre Merkez Bankası ve Fransa Merkez Bankası, devam eden denemelerin tam teşekküllü CBDC ihracı için bir güvence olarak görülmemesi gerektiğini vurguluyor.

G-20 ülkeleri Çin’in ilerlemesine karşı hazırlanıyor

Fransa ve İsviçre merkez bankaları tarafından yürütülen mevcut ortak denemeler, Çin dışında herhangi bir ülke tarafından yapılan ilk büyük denemeler. Daha önce Rusya, CBDC denemelerine 2022’de başlayacağını duyurdu. Güney Kore ve Japonya’nın denemelerine aynı zaman diliminde başlaması bekleniyor. 2014 yılında dijital yuanı geliştirmeye başlayan Çin, şu anda CBDC oyununun ön saflarında yer alıyor.

https://bedevaoyunhesaplari.com olarak belirttiğimiz üzere dijital yuan’ın gelişimi 2019 yılında başladı ve Çin o zamandan beri CBDC’yi toplu ölçekte test ediyor. ABD ve diğer birçok G-20 ülkesi, Çin’in bu alandaki ilerlemesini bir tehdit olarak görüyor ve geliştirme sürecini hızlandırıyor. Son G-20 toplantısında ana gündem maddelerinden biri CBDC planlarıydı. Bunun için de ortak bir düzenleyici plan yayınlanmıştı. CBDC konusu giderek daha fazla ısındığı için ülkelerin artık bu konuya ilerleyen zaman dilimlerinde daha fazla öncelik tanıyacakları görülüyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.