Küçük ve Faal Olmayan Bir Kara Delik Keşfedildi

0

Uzay keşifleri son hızla sürmeye devam ederken bilim insanları, bugün yeni bir keşfi daha duyurdu. Uluslararası uzmanlardan oluşan ekip, kendi galaksimiz olan Samanyolu Galaksisi’nin komşu galaksisi Büyük Macellan Bulutu’nda küçük boyutta ve aktif olmayan bir kara delik keşfettiklerini paylaştı.

Keşfi “samanlıkta iğne bulmaya” benzeten bilim insanları, keşiflerini Avrupa Güney Gözlemevi’nin Very Large Teleskobu’nun 6 yıl önce yaptığı gözlemlerinde gerçekleştirdi. Üstelik keşfi yapan ekip, bugüne kadar çoğunlukla farklı kara delik keşiflerini çürütmekle ünlenen bir ekip idi.

Kara deliğin bulunduğu konum, keşfe neden ‘samanlıkta iğne bulmak’ dendiğini gösteriyor:

Bilim insanları, inaktif kara delikler hakkında çalışmalarını sürdürseler de bugüne kadar somut bir kanıta rastlayamamışlardı. Söz konusu kara delikler, genellikle yüksek düzeyde X-ışını radyasyonu yaymıyorlar. Bu nedenle bu kara deliklerin ‘uykuda’ oldukları kabul ediliyor. İnaktif kara deliklerin keşfi de, inaktif olmaları sebebiyle oldukça zor oluyor. Zira bu kara delikler, çevrelerini diğer kara delikler kadar etkilemiyor.

Yeni keşfedilen kara delik her ne kadar inaktif olmasıyla kulağa korkutucu gelmese de halen Güneşimizin kütlesinin en az dokuz katına sahip durumda. Ayrıca kara delik, yine Güneşimizin kütlesinin 25 katı kütleye sahip sıcak, mavi bir yıldızın yörüngesinde dönüyor.

Kara delik ve yörüngesinde döndüğü yıldızın animasyonuysa şu şekilde oluşturuldu:

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.