Lider Trump, şirketlere baskı uygulayacak mı?

0

ABD Çin arasında yaşanan ticari gerilim devam ediyor. Son olarak, ABD Başkanı Donald Trump, Çin’e ek vergi uygulanacağını doğrulamasıyla gündeme gelmişti. Başkan Trump, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Çin’e uygulanacak verginin yüzde 25’ten 30’a çıkarılacağını duyurdu. Bunun ardından gözler teknoloji şirketlerine çevrildi. İki Beyaz Saray yetkilisi, ABD şirketlerinin faaliyetlerini Çin dışına çıkarması konusunda bir açıklama yaptı.

ABD Çin gerilimi teknolojiye nasıl yansıyacak?

ABD ve Çin arasında yaşanan bu savaş tahmin edeceğiniz gibi en çok Çin’de faaliyet gösteren ABD’li şirketleri etkiliyor. Trump’ın yaptığı açıklamanın ardından Beyaz Saray yetkilileri Trump’ın ABD şirketlerinin faaliyetlerini Çin dışına taşımaya zorlama gücüne sahip olduğunu doğruladı. Ancak, ABD hükümeti tarafından henüz resmi bir emir verilmediği de belirtildi.

Beyaz Saray ekonomi direktörü Larry Kudlow, CNN’e yaptığı açıklamada şimdilik bir adımımız yok. Fakat nihayetinde böyle bir yetkimiz var. Ancak şu anda kullanılmayacak” dedi. Kudlow, Amerikan şirketlerine önerilerini de sıraladı “Operasyonlarınızı ve tedarik zincirlerinizi Çin’den uzaklaştırmayı düşünmelisiniz. Eve dönmenizi istiyoruz”

ABD başkanının olağandışı ya da olağanüstü bir tehdit durumunda ABD şirketlerinin ticaretini düzenleme yetkisi bulunuyor.

Başkan Trump, Çin ile yaşanan ticaret savaşında ek gümrük vergisi kozunu kullandı. Çin cephesinde ise henüz ulusal bir acil durum ilan edilmedi.

Başta da dediğimiz gibi Çin’e uygulanan gümrük vergisi yüzde 25’ten yüzde 30’a çıkarıldı. Söz konusu vergi, 1 Ekim tarihinden itibaren 250 milyar dolarlık Çin ürününe uygulanacak. Aynı zamanda 300 milyar dolarlık ürüne uygulanan gümrük vergisi de 1 Eylül itibariyle yüzde 10’dan yüzde 15’e çıkarılıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.