Merkez Bankası, Facebook’un Projesine Ortak mı Oluyor?

0

Türkiye Merkez Bankası’nın Facebook’un çıkaracağı yeni kripto para projesi Libra’ya ortak olmak için çalışmalar yapması gerektiği söylemi, Türk kripto para sektöründe geniş bir yankı uyandırdı. Konuyla ilgili olarak Twitter üzerinden bir açıklama yapan avukat Gökhan Ahi, TCMB’nin bu alanda çalışması gerektiğini ifade ederken, bu tarz bir hamlenin Türkiye için çok kritik olabileceğini savundu.

Başarılı isim, Twitter üzerindne yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bir fikir: Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, Facebook (NASDAQ:FB) önderliğinde çıkacak olan dijital para Libra’ya şimdiden ortak olsa ne güzel olur…Kim bilir, beki de Türkiye’nin teknolojik hamlesi bu olur. Bankacılık sistemiyle, yazılımcılarıyla, teknoloji şirketleriyle, hukukçularıyla, ekonomistleriyle oluşan bir ekosistem ile dünyadaki öncü ülkelerden birisi oluruz.”

Aslında bu durum pek de sürpriz bir çıkış değil çünkü Facebook’un geliştirdiği bu projeye, dünyanın dört yanından ciddi bir talep var. Dünyanın önde gelen ülkelerinin merkez bankalarının ya da finans kuruluşlarının başında yer alan isimler de, dönem dönem yaptıkları açıklamalar ile bu duruma dikkat çekiyorlar ve Facebook’un projesine ilgi duyduklarını ifade ediyorlar.

Şu anda bankacılık ve finans sektörüne tam olarak nasıl bir etki yapacağı meçhul olan bu projelerin aslında etkisinin gözlenmesi de çok elzem bir konu olarak dikkat çekiyor. Bu duruma göre, birçok bankanın gelecekte hamleler yapması ve çeşitli alanlarda bazı pozisyonlar alması da oldukça muhtemel bir başka durum olarak dikkat çekiyor.

Merkez Bankası, Facebook’un Projesine Ortak mı Oluyor? yazısı ilk olarak Coinmoz. sitesinde yayınlandı

Devamını Coinmoz Üzerinden Oku

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.