Microsoft Surface ailesi için özel işlemci ürettirecek

0

Geçtiğimiz günlerde tanıtımı yapılan Surface ailesi ile ilgili yeni detaylar ortaya çıktı. Microsoft Surface ailesi için AMD ve Qualcomm ile çalışmayı tercih etti. Surface cihazlar ile birlikte Microsoft tekrar mobil pazarda yer almak için çalışmalara başladı.

Ryzen Surface Edition işlemcili laptop!

Bir süredir kan kaybeden Intel, Microsoft-AMD işbirliği ile bir kez daha yara aldı. Yeni çıkaracağı cihazlarda Intel işlemci kullanmayacağını belirten Microsoft AMD ve Qualcomm ile birlikte özel işlemciler üzerine çalıştığını açıkladı. Surface Laptop 3 15″ versiyonu Ryzen Surface Edition işlemci ile karşımıza çıkacak. Surface Pro X ise Qualcomm ile ortak çalışılan ARM tabanlı SQ1 işlemci barındıracak.

AMD yetkilisi Jack Huynh “Birkaç yıl önce Pavan Davuluri ve Panos Panay ile birlikte yeni çıkaracakları dizüstü bilgisayarlar için bir araya geldik. Dünyanın en iyi dizüstü bilgisayarını yapabilmek için çalışmalara başladık.” dedi. Microsoft’un sadece işlemci ve grafik işlemciyi değil tüm sistemi optimize edebilmek için çalıştığını belirten yetkili birçok konuda rakiplere oranla iyi sonuçlar aldıklarının altını çizdi. Güç yönetimi, dokunmatik ekran, kalem kullanımı gibi konularda geniş çaplı çalışmalar sonucu ciddi performans artışı gözlemlediklerini belirten yetkili yazılım konusunda iyi iş çıkarttıklarını söyledi.

Her ne kadar AMD dizüstü piyasasında Intel kadar kullanılmasa da bu işbirliği ile birlikte yakın zamanda popüler hale gelebilir. Ryzen Surface Edition 15 Watt seviyesinde çalışacak şekilde tasarlandı. 20-25 Watt seviyesine kadar ölçeklendirilebilen işlemci performans konusunda tatmin edici hale getirildi. Özellikle grafik performansı konusunda ciddi çalışmalar yürüten şirket, benzer özelliklere sahip MackBook Pro modelinden %70 daha fazla performans göstereceğini iddia ediyor.

Şirketin ikinci önemli ortaklığı ise Qualcomm ile. Daha önce de Surface RT ve Surface 2 ile ARM tabanlı cihazlar üreten şirket uygulama uyumluluğu konusunda sorun yaşamıştı. Qualcomm SnapDragon 8cx’in özel bir sürümünü kullanarak üretilmişti. Yeni ortaklık ile birlikte 7nm SQ1 işlemci ile gelecek olan cihazlar eski versiyonlara göre hem işlemci hem de grafik performansı olarak kat kat üstün olacak. Windows için en iyi performansı aldıklarını belirten yetkililer 3GHz ve 8 çekirdekli bu işlemci ile birlikte akıcı bir deneyim yaşadıklarının altını çizdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.