Microsoft Visual Studio Nedir? Nasıl Kullanılır? Nasıl yapılır?

Microsoft Visual Studio nedir ve ne işe yarar vb. sorular, yazılım evrenine yabancıysanız kafanızı biraz karıştırabilir.Visual Studio dünyasında yer edinmek istiyorsanız, sizler için ana bilgilerin bulunduğu, rehber edinebileceğiniz bir yazı hazırladık.

Birçok şekilde kullanabileceğiniz bu programın namını muhtemelen duymuşsunuzdur, Fakat yazılım dünyasında daha yeni olanlar ve henüz tam kavrayamayanlar için, muhtemelen bilmediğiniz şeyleri konu aldık. Visual Studio’nun en temelinden başlayıp, sizin açınızdan hangi şekilde kullanabileceğiniz bilgileri sizlere derledik. Microsoft Visual Studio nedir? ve nasıl kullanılır? 

Windows’un üstlenip, geliştirdiği ve piyasada sağlam zemini olan bu program, uzun zamandır kullanıcılarına birçok versiyonlarla hizmet vermektedir. Programı bunca zaman piyasada tutup bu kadar kullanışlı bir şekile getiren özellikleri temel kavramları ile birlikte sizlere aktarıyoruz.

Visual Studio Code Nedir?

MİCROSOFT VİSUAL STUDİO NEDİR?

Microsoft Visual Studio, Windows için entegre bir geliştirme programıdır. Visual Studio, yerel kod ve web siteleri, web uygulamaları ve web hizmetleri ile ilgili kodlar yazmak için gayet kullanışlı bir programdır. Bunu bu kadar özel yapan ve birçok kullanıcı tarafından tercih edilmesinin sebebiyse kullanıcıya kod düzenleme, hata ayıklama, GUI tasarım aracı ve veritabanı şeması tasarım şansı, revizyon kontrol sistemi gibi onlarca özellikler göstermesinden kaynaklanıyor.

Aynı şekilde Microsoft Visual Studio’nun hem ücretsiz bireysel” sürümü, hem de ücretli ticari”  sürümü mevcuttur. Ücretsiz olmasının sebebi, kullanıcıların bu mecraya kolay erişebilmesi adına önemli bir kıyağıdır. Yazılım işine hakim olanların yaşamının bir kısmında veya tümünde yer almış bu programın tarihi 1995 yılına dayanmasıyla beraber güncel versiyonu 2019 yılında Windows tarafından kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.

Visual Code(VS Code) için Laravel Eklentileri | İNTERNET ALEMİ

Microsoft Visual Studio Bizlere Ne Sunuyor?

Yazılım geliştirme mecrası (IDE) olan Microsoft Visual Studio, bizlere 3 farklı özellik sunuyor; SVsSolution, proje ve çözümlerinizi sıralamanızı  sağlar; SVsUIShell, pencereleme ve UI fırsatı sağlar. Son olarak SVsShell ise VSPackages kaydı ile ilgilidir. Programın temeli bu şekilde ele alınmıştır.

Dil hizmetleri başlığındaki bir VSPackage kullanarak yazılım dilleri için destek verilmiştir. Dil hizmeti, farklı arayüzleri sunar ve bu şekilde VSPackage, çeşitli fonksyonlara destek verebilir.

Bahsedildiği gibi eklenen özellikler; deyim tamamlama, eşleşen, sözdizimi renklendirme, ayraç, parametre bilgileri, üye listeleri, arka plan düzenleme ve hata işaretleri olarak sunuldu.

Visual Studio'ya genel bakış | Microsoft Docs

Microsoft Visual Studio’nun desteklediği diller nelerdir? 

Visual Studio; .NET tabanını kabul eder. Hem yazılım dilleri ve kodların düzenlenip ve şekillendirildikten sonra çalışabilir dosya oluşturulması için hem de ASP.NET gibi gelişmiş teknolojilere sahip olarak projeler yaratılmasını sağlar. Bu şekilde Microsoft Visual Studio kullanıcılara bu dillerde proje yaratma imkanı verir;

 •  HTML
 •  Microsoft Visual C++
 •  Microsoft Visual C#
 •  Microsoft Visual Basic
 •  Microsoft Visual Web Geliştirici (Microsoft Visual Web Designer)
 •  Team Foundation Server 
 •  C, 
 •  C++
 •  C++.NET,
 •  Visual Basic.NET
 •  JavaScript
 •  TypeScript
 •  CSS 

En Popüler Programlama Dilleri Hangileridir?

 

Etiket(ler): , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Microsoft Visual Studio Nedir? Nasıl Kullanılır? Nasıl yapılır? için 3 cevap

 1. Gökhan Subaşı diyorki:

  Geleceğin mesleği bu olacak hem keyifli hem kazançlı yeni olanlara tavsiyem hedeflerinden vazgeçmesinlerr

 2. Zehra akın diyorki:

  html5 hakkında da bilgi verir misinz lütfen sıkı takipçinizim. iyi günler

 3. Mustafa Şenoğlu diyorki:

  yazılımda yeniyim nerden başlamalıyım acaba??

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir