NASA, Dünya’yı korumak için harekete geçti!

0

NASA ve ESA (Avrupa Uzay Ajansı) Dünya’yı tehlikeli olacak asteroidlerden korumak amacıyla ortak çalışma başlatmaya karar verdi. Ekipler uzay aracını asteroide çarptırarak asteroidin yörüngesinin değiştirmeyi planlıyor. Ekipler bu proje için 11-13 Eylül tarihinde Roma’da buluşacak. Bu ortak çalışma sayesinde Dünya’nın daha güvenli hale getirilmesi planlanıyor.

NASA ve ESA neler yapacak?

Ekipler bu projeyi daha kolay test etmek için Didymos adlı çift asteroiti seçti. Astereoidin küçük bir kısmı çarpıştırılarak saptırılmaya çalışılacak. Asteroid saptırıldıktan sonra gönderilen başka bir uzay aracı verileri toplayacak. Bu testten sonra NASA ve ESA bu görevlendirdiği HERA ve DART isimli uzay araçlarının test bilgilerini paylaşacak.

Bu çalışmalar hemen başlamayacak. DART, 2022’nin Eylül ayında uzaya gönderilerek 14.764 mp/h hızla asteroidle çarpıştırılacak. DART, asteroidle çarpıştırıldıktan sonra asteroitin kütlesi ve krater şekli gibi önemli ölçümlerin yapılması için 2024 yılının Ekim ayında HERA uzaya gönderilecek. HERA yaklaşık 2 yıl sonra asteroide ulaşacak. Bu deneyin sonuçlarına göre gelecekte Dünya’yı ve insanlığı asteroidlerden korumak için daha kapsamlı yollar çizilecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.