NASA’dan 600 milyon dolarlık teleskop!

0

NASA yeni bir atılım ile karşımıza çıkıyor. Bu atılım ile 600 milyon dolarlık teleskop oluşturmayı planlıyor. Potansiyel olarak dünyaya zarar verme ihtimali bulunan asteroitleri tespit etmek amacıyla oluşturulan bu proje ile NASA, önemli yatırımlar da yapıyor olacak. NASA teleskop projesinin detayları neler?

Yörüngesel gezen savunma teleskoplarının fırtlatılması adına 600 milyon dolar yatırım yapan NASA, bu proje için ilk adımı atmaya temmuz ayında karar verdi. Bu karar hızlandıran sebeplerden biri de temmuz ayında bir asteroitin Dünya’nın oldukça yakınından geçmesi oldu.

Proje “Dünya’ya yakın nesne izleme görevi” olarak adlandırılıyor.

NASA teleskop projesi için 600 milyar dolar harcayacak

Temmuz ayında geçen asteroit; Dünya’nın, Ay ile arasındaki mesafenin sadece beşte biri olan, yaklaşık 71 kilometre yakınından geçerek tehlikenin farkına varılmasını sağlamış oldu. Bunun gibi tehlikeli olabilecek asteroit çarpışmalarını önlemek isteyen NASA kolları sıvadı ve adeta asteroitleri avlamak için 600 milyon dolarlık teleskobu oluşturmaya başladı.

NASA’nın 23 Eylül tarihinde yaptığı açıklamada, Dünya’ya yakın uzay nesnelerinin yüzde 65’inin önceden tespit edildiği söylerken, bu oranın artması için yeni adımlar atılacağının sinyalleri verildi. Bununla beraber milyon dolarlık bu teleskobun, kızılötesi tabanlı bir sisteme dayanacağını biliyoruz.

Bununla beraber 2013 yılında önerilen NEOCam adı proje, yenilenerek tekrar hayata döndürülüyor. NASA’nın bu yeni projeye başlamak için en yakın tarihi 2025 olarak işaret ediyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.