Neden Kripto Para Cüzdanınızı Korumak İçin Bir VPN Kullanmalısınız?

0

Yaklaşık on yıllık bir geçmişi olan kripto para piyasası dünya çapında ün kazandı ve işlem hacimleri özellikle son yıllarda oldukça arttı. Tüm finans araçlarında olduğu gibi, yüksek miktarlardaki para hareketleri, güvenlik boşluklarından yararlanmak isteyen bilgisayar korsanları ile siber suçluların dikkatini çekiyor. Yeni nesil banka soyguncularının paranızı çalmak için silaha ve maskeye ihtiyacı yok: Gereken tek şey bir bilgisayar ve çevrimiçi güvenliğini ciddiye almayan bir kurban.

Neyse ki, güvenlik sorunlarının büyük bir bölümü, sanal özel ağ (VPN) uygulamalarıyla çözülebiliyor. Bu makalede, VPN piyasasının en büyük isimlerden biri olan NordVPN’e ve kripto işlemleri sırasında paranızı güvende tutmak için sunduğu özelliklere göz atacağız. Bir VPN’nin size sağlayabileceği avantajları zaten biliyorsanız, [BURADAN] en son NordVPN kampanyasına göz atın ve 2 yıllık bir abonelik satın alarak 68% tasarruf edin.

Kripto para kullanmanın riskleri nelerdir?

Blockchain şifreli yapısı ve stabilitesi ile saldırılara karşı oldukça güçlü görünüyor olabilir ancak bu sizi yanıltmasın. Kripto para transferlerinin en savunmasız olan kısmı Blockchain değil ve kripto saldırılarına uğrayan çoğu insan da en çok burada hata yapıyor: Karşınıza çıkabilecek her türden tehdidin farkında olmalısınız.

Kripto para birimleri henüz oldukça yeni sayılır ve yerleşik bir marka avantajına sahip değiller. Örneğin banka gibi büyük finans kurumları, tüccarların işlem hacmini artırması halinde zarara girerse, hükümetlerden yardım talep edebilir. Yasal altyapısı olmayan kripto para birimi piyasasının ise böyle bir lüksü yok. Dolayısıyla, bilgisayar korsanları için yakalanma ihtimalinin çok daha az olduğu mükemmel bir oyun alanına dönüşüyor: Bir kez çalınan paranın geri gelmesi mümkün değil. Kripto işlemleri yaparken dikkat etmeniz gereken bazı güvenlik tehditleri şunlardan oluşuyor:

Fidye yazılımları: Bir bilgisayar korsanı sisteminize fidye yazılımı enjekte etmeyi başardıktan sonra belirli dosyaları şifrelemeye başlar. Şifrelenen dosyalar “rehine” olarak saklanır ve istedikleri şeyi, yani parayı alana kadar da şifreyi çözmezler.

Oltalama dolandırıcılığı: Şüpheli e-postaları açmayın veya şüphelendiğiniz bağlantılara tıklamayın. Bu çok basit bir tavsiyeye benziyor olabilir ancak günümüzde suçluların kullandığı teknikler çok daha karmaşık hale gelmiştir. Siber saldırganlar, sizi tıklamamanız gereken bir bağlantıyı kullanmaya yönlendirmek için sosyal mühendislik teknikleri kullanarak kampanyalar bile düzenliyor. Zaten kullandığınız bir hizmetin görsellerini kopyalayarak sahte mesajlar üretebilir veya kullanıcı adı/şifre bilgilerinizi girmeniz için sahte formlar hazırlayabilirler.

Gerçek anlamda anonim olunamaması: Bitcoin ilk kez ortaya çıktığında anonim alım satım yapabilmek mümkündü ancak durum artık böyle değil. Çoğu takas borsası bir hesap açmanızı zorunlu tutuyor ve kimlik bilgilerinizi doğrulamanızı istiyor. Yasal düzenlemeler için yapılan baskıları da dikkate alırsak, anonim alım satım çağının hızla sona erdiğini söyleyebiliriz.

Elektronik cüzdanınıza bağlanıp bir işlem gerçekleştirme sürecinin tamamında güvende olmanız gereklidir: Bir VPN’nin işe yaradığı yer de tam burasıdır.

VPN kripto para cüzdanınızı ve sizi nasıl koruyabilir?

VPN, her şeyden önce bir gizlilik aracıdır. İnternette gezinmeye başlamadan önce bir VPN sunucusuna bağlanırsanız, tüm çevrimiçi etkinliğiniz gizlenir. Bilgisayar korsanları, meraklı gözler ve hatta kendi internet servis sağlayıcınız dahi ne yaptığınızı göremez. VPN servisleri, çevrimiçi gizlilik sağlamanın yanı sıra tüm kripto tüccarlarının işine yarayacak pek çok ek özelliğe de sahiptir.

Gizlenmiş IP adresi: İngiltere’den bir ABD sunucusuna bağlanırsanız, casusluk yapmaya çalışan herkes fiziksel konumunuzun ABD olduğunu düşünecektir. Böylelikle birinin kişisel adresinizle kripto cüzdan adresiniz arasında bağlantı kurmasını önleyebilirsiniz.

Kayıt yok: Kayıt tutmama politikasını açık şekilde ilan eden bir VPN hizmeti kullanın. Böylelikle verilerinizin ve arama geçmişiniz yalnızca size ait olmaya devam eder. ‘Ücretsiz’ VPN hizmetleri genellikle trafik geçmişinizi ve veri günlüklerinizi üçüncü taraflara satarak para kazanır.

Kötü amaçlı reklamlar yok: Kaliteli bir VPN hizmeti açılır pencereleri ve kötü amaçlı reklamları aktif olarak engeller. Bunlar tek bir yanlış tıklamayla bile cihazınıza veya bilgisayarınıza kötü amaçlı yazılım bulaştırabilecek türden reklamlardır.

Web sitesi kara listesi: NordVPN düzenli olarak güncellenen bir web sitesi kara listesine sahiptir. Bu sayede virüs barındırdığı bilinen bir web sitesini yanlışlıkla olsa dahi ziyaret etmenizi engelleyecektir.

Sonuç

VPN kullanmak, elektronik cüzdanınızın güvenliğini artırmak için kullanabileceğiniz en etkili yöntemlerden biridir ve NordVPN de bunun için seçebileceğiniz en iyi hizmettir. 50’den fazla ülkedeki 5.000’den fazla sunucusuyla NordVPN benzersiz ve rakipsiz bir kapsama alanı sunar. Silikon Vadisindeki teknoloji devlerinin siber güvenlik özelliklerini kullanan şifreleme protokolü, tüm potansiyel bilgisayar korsanlarını caydıracaktır.

Hem kayıt tutmama politikası hem de sosyal mühendislik tekniklerinin kullandığı içeriği aktif olarak engelleyen CyberSec özelliği sayesinde, NordVPN kullanabileceğiniz en güçlü ve güvenilir güvenlik araçlarından biridir.

EN SON NORDVPN KAMPANYASININ KEYFİNİ ÇIKARIN VE 68% TASARRUF EDIN

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.