Onaylandı: Çin Bitcoin Yasağı Yayılıyor! Tarih Bile Verildi

0

Çin Bitcoin için uyguladığı yasağı genişletiyor. Şimdi yasak Yunnan Eyaletine yayılıyor. Bilindiği üzere Çin’den kripto para ticaretini çökertmesi bekleniyordu. Bunu yaparken madencilik sektörünü rahat bırakması bekleniyordu. Ancak son hamleler madencilik konusunun da yasaklar içerisine dahil edildiğini gösteriyor.

Çin Bitcoin madenciliği yasağını genişletiyor

https://bedevaoyunhesaplari.com olarak daha önce de belirttiğimiz üzere Çin’in karbon nötrlüğü hedefi ister istemez yoğun enerji kullanan Bitcoin madenciliğini olumsuz etkileyecek. Size belki de ilginç gelecek ama “Blockchain’e evet Bitcoin’e hayır” söylemi gün yüzüne çıkmış gibi duruyor.  Şimdiye kadar, Çin’de temiz enerjiden kaçınan madencilik faaliyetlerinin çoğunun kapatıldığı netleşti. İç Moğolistan’da bu madencilik faaliyetlerinin sonlandırılması ile başlayan süreç şimdi Sincan ve Yunnan Eyaletine yayıldı. Görünüşe göre Guandong’daki biri, eyaletten yeterli elektrik hizmeti alamadığını iddia ederek bir yönetime konuyu iletti. Yönetim konuyu araştırdı ve suçluyu buldu: Kripto madenciliği.

Konuyla ilgili kripto para basınında çıkan haberler ise kafaları daha da karıştırıyor. Bugün net açıklama Yunnan Enerji departmanı sözcüsünden geldi. Açıklamaya göre tüm kripto madencilerinin Haziran ayı sonuna kadar faaliyetlere bir son vermesi gerekiyor. Gönderilen yazıda Haziran ayı sonuna kadar tüm bitcoin madenciliği operasyonlarının incelenmesi yer alıyor. Ayrıca sonrasında izinsiz elektrik kullanan her türlü işlemin durdurulması gerektiği belirtiliyor.

Madenciler bırakıyor mu?

Görünüşe göre pek çok madenci, muhtemelen dün fark edilen Bitcoin blok zincirindeki hash oranındaki düşüşe katkıda bulunarak faaliyetlerini sonlandırıyor. Ancak Sichuan bu konuda farklı bir tutum izlemiş gibi duruyor. Yönetim fişi çekmeden önce durumu tartışmak için önde gelen madencileri yüz yüze görüşmeye çağırıyor. Gerçekten de şu ana kadar madenciliği yasaklamak için acil bir plan bulunmuyor. Bunun nedeni büyük olasılıkla yaz aylarında üretilen aşırı hidroelektrik gücüdür. Madenciler elektriği kullandığında yerel yönetim oldukça fazla vergi toplamış oluyor.

Geriye dönüp bakıldığında, geçen ay başlayan mevcut yasak pek de sürpriz olmadı. Şaşırtıcı olan, her şeyin ne kadar çabuk kapatıldığıydı. Genellikle merkezi hükümet “emirlerini” verir ve yerel yönetimler, artıları ve eksileri ölçer ve ardından emri yalnızca yerel bir fayda varsa yürürlüğe koyar. Ancak bu kez yerel yönetimler hevesle ve hemen konuya uyum sağlamış gibi hareket ediyor. Çin’de, Xinjiang ve Sichuan’da büyük, Yunnan’da daha küçük madencilik operasyonları yer alıyor. Son baskının esas olarak büyük madencilik operasyonlarını hedef aldığı aşikâr. Hayata geri dönmekte zorlanacaklar çünkü bunlar, bir tost makinesi fırını gibi basitçe kapatılıp yeniden başlatılamayan, operasyonel olarak büyük yerler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.