OnlyFans’ın Meta’ya Rüşvet Verdiği Tez Edildi

0

Günümüzün en büyük tartışma başlıklarından birisi olan OnlyFans, bugün oldukça çarpıcı bir iddiayla gündeme geldi. OnlyFans, Amerika Birleşik Devletleri’nde açılan pek çok davada yetişkin içerik endüstrisinde rakiplerinin üstüne çıkmak için Meta çalışanlarına rüşvet vermek ile suçlandı.

Yapılan suçlamalara göre OnlyFans, kendi kullanıcısı olmayan yetişkin içerik yıldızlarını Meta aracılığıyla ‘terörist’ listesine ekliyordu. 2018 yılında yapıldığı iddia edilen bu aksiyon nedeniyle OnlyFans rakibi platformları kullanan bazı yıldızlar, Instagram hesaplarının ‘terör içeriği barındırıyor’ şeklinde işaretleniyor, tüm işinin ve gelirinin düştüğünü görüyordu.

Sadece Instagram değil, tüm sosyal medya platformlarında işaretlendiler:

  • Terör listesine eklendiği öne sürülen isimlerden biri olan Kelly Pierce

Bununla birlikte kullanıcılar, sadece Instagram ya da Facebook’ta bu şekilde işaretlenmiyordu. İddiaya göre verilen rüşvet karşılığında Meta çalışanları, bu hesapların terör içerikli olduğu bilgisini Microsoft, Twitter, Google ve YouTube ortaklığıyla kurulan Global Internet Forum to Counter Terrorism’e (Terörle Mücadele için Küresel İnternet Forumu) de sunuyordu.

Bu bilginin ortak platforma eklenmesiyle birlikte yıldızların hesapları sadece Instagram’da değil, diğer tüm platformlarda işaretleniyordu. İşaretlemeyle birlikte hesaptaki içerikler neredeyse hiçbir kullanıcıya gösterilmeyecek şekilde kullanıcının haberi olmadan gölge yasaklamaya maruz bırakılıyordu.

Rüşvet alan çalışanlardan en az bir adet üst düzey yönetici olduğu iddia edildi:

Davaların bazılarında söz konusu rüşvet trafiğinin nasıl gerçekleştiğine dair de bazı iddialar yer aldı. Bu iddialardan birine göre rüşvet, OnlyFans’ın çatı şirketi Fenix International tarafından gizli bir Hong Kong alt kuruluşu üzerinden Meta çalışanları tarafından açılan Filipinler’deki offshore banka hesaplarına aktarılıyordu. Rüşvet alanlar arasındaysa ‘en az’ bir üst düzey yönetici vardı.

OnlyFans, Meta ve Terörle Mücadele için Küresel İnternet Forumu’ndan açıklama geldi:

Söz konusu iddiaların kendilerine yöneltilmesi üzerine BBC’ye cevap veren üç şirket, şu ifadeleri kullandı:

  • OnlyFans: “Bu davaların açıldığını biliyoruz. Bu iddiaları destekleyen herhangi bir kanıttan haberdar değiliz. İddia edilen katılımcılar, bu davaların hiçbir dayanağı olmadığını alenen beyan etmişlerdir.”
  • Meta:“Bu iddialar temelsizdir ve gerektiğinde onları dava bağlamında ele alacağız.”
  • Terörle Mücadele için Küresel İnternet Forumu (GIFCT): “GIFCT karma paylaşım veritabanının şeffaflığını ve gözetimini geliştirmeye yönelik devam eden çalışmalarımız, paydaşlarımızla kapsamlı bir etkileşimin sonucudur ve bu iddialarla hiçbir bağlantısı yoktur.”
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.