Ortaya Çıktı: Çin’den Gelen Bu Bitcoin Haberleri Düzmece Olabilir!

0

Geçen hafta içinde ve hafta sonu boyunca yayınlanan birkaç habere göre Çin hükümeti, enerjinin kötüye kullanımı ve fiyat spekülasyonu endişelerini öne sürerek bölgedeki Bitcoin madencilerinin peşinden gidiyor. Ancak CoinDesk’ten gelen yeni bir rapor, piyasayı sarsan haberlerin kaynağını sorguluyor. Sonuç olarak, Yunnan Enerji Bürosu’ndan alınan resmi bir raporun ekran görüntüsü tahrif edilmiş olabilir.

Yunnan Enerji Bürosu’nun uyarısı gerçek miydi? Çin Bitcoin madencilerini hedefliyor mu?

BTC.top ve Forkast News tarafından yayınlanan raporlar, Yunnan Enerji Bürosu tarafından gönderildiği iddia edilen bir belgenin ekran görüntüsüne dayanıyordu. Belgede, BTC madencilerinin bölgedeki elektriği “kötüye kullanımı ve yetkisiz kullanımı” hakkında soruşturma emri verildiği söyleniyordu.

Ancak CoinDesk’in son raporu, belgenin fabrikasyon olabileceğini buldu. İddia edilen baskılarla ilgili raporlarda adı geçen Çinli madencilik firması BTC.top’un CEO’su Zhouer Jiang, şirketinin hükümetin Yunnan’daki madencilerin peşinden geldiğini söylediğini reddetti. Ayrıca, belgenin ekran görüntüsünün gerçekliğini doğrulayamadığını da ekledi.

CoinDesk’in son raporu, Çin belgelerinin fabrikasyon olabileceğini buldu

Benzer şekilde, Waterdrip Capital adlı bir kripto yatırım firmasının ortağı olan Yushan Zheng, Coindesk’e şunları söyledi: “Bildiğim kadarıyla Yunnan‘daki madenciler böyle bir bildirim almadı. Ayrıca Waterdrip, Çin’de kripto para madenciliği faaliyetlerinde bulunuyor.” Birden fazla kaynağın CoinDesk’e belgenin ekran görüntüsünün sahte olduğunu ve orijinal kaynağının izlenemediğini söylediği bildirildi. 

Belge bir hükümet emri olarak ikna edici olsa da doğrulanmış hükümet belgeleriyle karşılaştırıldığında bazı önemli farklılıkları var. Örneğin; belgenin resmi damgasının yeri, belgenin başlığının stili ve boyutu gibi bir kabartma. Ayrıca Yunnan Enerji Bürosu, belgenin gerçekliği hakkında henüz yorum yapmadı.

Çin kripto paralar üzerindeki baskısını artırırken sahte haberler artıyor!

CoinDesk’e göre, bu olay yetkililer sektör üzerindeki baskıyı artırırken Çin’deki BTC madenciliği hakkında haber vermenin zorluklarının altını çiziyor. Nitekim, Mayıs ayında Çin hükümeti, kripto para birimini yasaklama çabalarını iki katına çıkarmak için önemli adımlar attı. Örneğin; hükümet, Çin‘deki bankaların ve ödeme kurumlarının kripto para birimi ile ilgili şirketlere hizmet vermesini yasakladı. 

Ayrıca, hükümet yetkilileri yatırımcıları kripto para fiyatlarındaki oynaklık konusunda uyardı. Son sıkıntılara rağmen, Çin’deki Bitcoin madencilerinin dünya Bitcoin üretiminin yarısından fazlasını oluşturduğu bildiriliyor. Bu nedenle ülkeden gelen haberler, Bitcoin ve altcoin piyasasını etkilemeye devam ediyor. https://bedevaoyunhesaplari.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere, daha fazla BTC haberi için “Bitcoin’in Yörüngesini Doğru Çizen Modelin Mucidi: Bu Seviyeler Masada!” isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.