Oyun Nedir

Oyun, genellikle boş vakitleri değerlendirmek için yapılan eğlendirici ve bazen de öğretici faaliyet. Oyunlar bir mükafat karşılığı yapılan işten ve estetik ya da ideolojik öğelerin ifade edilmesi olarak ortaya çıkan sanattan farklıdır. Yine de aradaki fark çok keskin değildir, birçok oyun aynı zamanda iş ya da sanat olarak adlandırılabilir.

Oyunların temel bileşenleri hedefler, kurallar, rekabet ve etkileşimdir. Oyunlar genellikle zihinsel veya fiziksel uyarılma yaratır. Sıklıkla, ikisi birlikte gerçekleşir. Birçok oyun pratik yetenekler geliştirmeye yardım eder, bir tür egzersiz görevi görür ya da eğitimsel, benzetimsel veya psikolojik bir rol oynar. Bunlara örnek olarak seksek, saklambaç, yakan top, basketbol, futbol, voleybol sayılabilir.

Ve insanların yeni teknolojik oyunları da buna örnek olabilir. dijital çağa geçişte artık var olan mobil oyunları hayatımızın her yerinde büyük bir yer edinmektedir. gün her saatinde her yerden de oynanabilen bu oyunlar bazen zararda verebilmektedir. Eğlenceli vakit geçirmek amacı ile kullanılan bu oyunlar ve uygulamalar kullanıcıların beğenisini toplamaktadır. Bu oyunlar bazen strateji,bazen savaş bazen de yarışma olarak ele alınabilir. Bunlara örnek olarak Pubg, Fifa,Counter,NTFS gibi oyunları örnek gösterebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir