PlayStation 4 satışlarında Sony’i üzen haber

0

6 yıldır satışı yapılan PlayStation 4, 2019 yılının Haziran ayı itibari ile 100 milyon satış rakamı barajına ulaştı ve hatta onu geçti. Kitleler tarafından büyük bir başarı olarak algılanan bu rakam, aslında, Sony adına içerisinde bir hüzün barındırıyor. Zira Sony, Nisan-Haziran döneminin satışlarından memnun değil.

PlayStation 4 satış rakamları o kadar da parlak değil

Nisan-Haziran döneminde eriştiği 3.2 milyon satış rakamı yüzünden pek mutlu olmayan teknoloji şirketi, bunun nedenini PlayStation 5’e bağladı. Yeni nesil oyun konsolunun gereğinden erken bir vakitte konuşulması, firmanın planlarını bozdu.

“PlayStation’ın mimarı” olarak bilinen Amerikalı Mark Cerny’nin bu akımı başlatması, Sony’nin de iş toplantılarında PlayStation 5’ten bahsetmesini sağladı. Bunun dışında yeni bir konsol ortaya çıktığında eski konsol satışlarının düşmesi, oyun endüstrisindeki tarihsel bir eğilimdir. İşte bu eğilim, bu ikili arasında yaşanacak.

Yukarıdaki grafikte yer alan siyah renkteki şeritler, yıllık bazdaki birim satışlarını temsil ediyor. Görüldüğü üzere 2016 yılından sonraki düşüş, Sony’nin beklediğini ona vermiyor. PlayStation 4 platformunun hâlâ birçok kullanıcıdan destek aldığını söyleyen Sony, beklentilerini düşürdü.

2020 yılının Mart ayında sona erecek olan mali yıl adına önceden toplam 16 milyon satacağı düşünen yönetim, bu tahminini bir milyon düşürdü ve yeni tahmininin 15 milyon olduğunu belirtti.

PlayStation 5, büyük ihtimal ile, 2020 yılının yaz sezonunda piyasaya sürülecek. Zira bu dönem, Microsoft’un Project Scarlett projesinin de hayata geçirileceği dönem olarak biliniyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.