Pozisyon nasıl atılır?

0

Konum nasıl atılır sorusu, genellikle bir yere gitmek isteyip, orayı adres bilgileriyle bulmakta zorlanan ya da başkalarına tarif edemeyeceği bir konum üzerinde bulunan insanlardan geliyor. Yazımızda telefondan konum atma işleminin ülkemizde en yaygın olduğu ve ihtiyaç duyulduğu platform olan WhatsApp konum atma hizmetine değinip, WhatsApp konum nasıl atılır öğrenmiş olacağız.

Tabii bunun yanı sıra, aynı şekilde telefondan konum atma hizmeti sunan, Google konum paylaşma ve Facebook konum atma özelliklerini de anlatacağız. Yazımızın sonunda, SMS ile de kendi konumunuzu ya da başka adresleri nasıl paylaşacağınızı anlatıp, bu konu hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Konum atma ne işe yarar?

Yazımızın başlangıcında konum atma işleminin nasıl yapıldığından ve genellikle kimler tarafından merak edildiğinden bahsetmiştik. Şimdi ise telefondan konum atma işleminin ne işe yaradığından biraz bahsedelim.

Telefondan konum atma işlemini, elinizdeki akıllı cihazın, üzerinde bulunduğunuz adresi uydu aracılığıyla tespit edip, bu adresi bildirmek istediğiniz insanlara yollamanıza olanak sağlayan bir işlem olarak kısaca tanımlayabiliriz.

Böylelikle konumunuzu attığınız kişi, sizi elindeki akıllı cihazın navigasyonu sayesinde bulabilir. Bu durum özellikle bilinmeyen yerlere gidilen ilk buluşmalarda ya da nerede olduğunuzu bilmediğiniz, fakat yardıma ihtiyacınız olduğu anlarda gerçekten hayat kurtarıcı bir niteliğe sahip.

Bu özellikle birlikte, bilmediğiniz yerlere giderken dolaşılan yanlış yollardan dolayı meydana gelen gereksiz yakıt israfından ve boşa geçen vakitlerden ciddi anlamda kazanç sağlayabiliyorsunuz. Bundan dolayı son zamanlarda herkesin birbirine “konum at” demesinin nedeni de aslında bu.

Telefondan konum atma nasıl yapılır?

Telefondan konum atma nasıl yapılır sorusunun cevabı, sizin hangi platform üzerinden konum atmak istediğinize göre değişmekte.

Konum nasıl atılır sorusuna, aşağıdaki en yaygın dört yol üzerinden yanıt vereceğiz.

  1. WhatsApp konum atma nasıl yapılır?
  2. Google konum paylaşma nasıl yapılır?
  3. Facebook Messenger ile konum paylaşma nasıl yapılır?
  4. SMS ile konum paylaşma nasıl yapılır?

Fakat bu konuda kafanız, konum atma işlemini yapabileceğiniz platformların çokluğu yüzünden karışmasın. Çünkü yukarıdaki işlemleri teker teker, aralarında en yaygını olan WhatsApp konum atma ile başlayarak sizlere anlatmaya çalışacağız.

Aşağıdaki konum atma seçeneklerini okumaya başlamadan önce, bu işlemi yaptığınız cihazın konum özelliğini aktif hale getirmelisiniz. Bu sizin cihazınız ile uydu arasındaki bağlantıyı sağlayıp, konum bilginizi öğrenmenize ya da yollamanıza olanak sağlar.

Tabii kendi konumunuz dışında, başka bir yerin konumunu da atabilirsiniz. Böyle bir durum için ise konum seçeneğini açmanıza gerek yok.

Whatsapp konum atma nasıl yapılır?

WhatsApp konum atma işlemi, bu konuda en çok merak edilen yöntem olmakla birlikte, bizim de konum nasıl atılır sorusunu soran kişilere önerdiğimiz ilk yol.

Çünkü artık akıllı telefonu ve interneti olan herkes, WhatsApp’ı ücretsiz bir şekilde kullanabiliyor ve bundan dolayı da WhatsApp konum nasıl atılır sorusunu soran kişiler hayli çoğalıyor.

Aşağıdaki anlattığımız işlemleri aşama aşama takip ederseniz, WhatsApp’tan konum nasıl atılır kolayca öğrenebilirsiniz.

Öncelikle konumumuzu paylaşmak istediğimiz kişinin ya da grubun sohbet ekranına aşağıdaki gibi geliyoruz. Ardından mesaj yazma alanının sağ tarafında bulunan ataş simgesine dokunuyoruz.

Ataş simgesine dokunduktan sonra gördüğünüz gibi karşımıza bir menü açılmış oluyor. Bu menüden paylaşmak istediğimiz şeyi seçebiliyoruz. Şu an paylaşmak istediğimiz şey konumumuz olduğundan dolayı, konum yazan simgeye dokunuyoruz.

Sonrasında iki adet seçenek karşımıza geldi. Bu iki seçeneğin ne olduğunu ve size hangisini, neden kullanmanız gerektiğini açıklayalım.

1- Mevcut konumunu paylaş seçeneği ile konum atma

Bu seçenek, WhatsApp konum atma işlemi yaparken karşımıza gelen iki seçenekten ilki. WhatsApp konum nasıl atılır sorusunu soranlar genelde bu seçeneğin konumlarını yollamadıklarından şikayetçi. Fakat bu seçeneğin kullanım amacı biraz farklı. Bu seçeneği kullanırsanız, hareket halinde de olsanız, konumunuz sürekli olarak değişir ve bu bilgi güncel olarak karşınızdaki kişi ile paylaşılır.

Bu seçeneğe tıkladıktan sonra aşağıdaki gibi ek bir seçenek ortaya çıkar ve kaç saat boyunca bu konumu paylaşmak istediğinizi seçebilirsiniz.

Fakat “Mevcut konumu paylaş” butonuna tıklandığı zaman, konumumuzu yolladığımız kişi navigasyon üzerinde bu adresi kullanmak ve size ulaşmak istiyorsa işi biraz zor. Çünkü yolladığınız mevcut konuma tıklandığı zaman, sizi Google Harita hizmetine yönlendirmiyor.

Dolayısıyla bu seçeneği, attığınız konumun amacı eğer birinin sizin nerede olduğunuzu takip etmesi üzerine ise kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Tüm bu işlemlerden sonra, attığınız mevcut konum aşağıdaki şekilde gözükecek:

Amacınız konumu yolladığınız kişinin sizi bulması ve size doğru bir navigasyona yönlenmesi ise size ikinci seçeneği anlatalım.

2- Şu anki konumu gönder ile Whatsapp konum nasıl atılır?

İkinci seçenek yukarıda da dediğimiz gibi, birinin sizi navigasyon aracılığı ile bulmasına yarıyor. Aslında WhatsApp konum nasıl atılır sorusunu soranların da ihtiyacını giderecek en net cevap şu anki konumu gönder seçeneği.

Bunun için “Şu anki konumu gönder” seçeneğine dokunuyorsunuz ve cihazınızın konum özelliği de eğer ki açıksa, hemen aşağıdaki görseldeki gibi karşınızdaki insana konumunuzu atmış oluyorsunuz.

Sonrasında bu konuma tıklayan kişi ise direkt olarak navigasyona yönleniyor ve yol tarifi karşısında açılmış oluyor.

WhatsApp konum atma hizmeti çoğunluk tarafından bilinse de, aynı zamanda diğer platformların bazılarında da bu özellik var.

WhatsApp konum nasıl atılır yukarıdaki anlatımla öğrendikten sonra, gelin farklı platformlar üzerinde konum nasıl atılır onları da kısaca öğrenelim.

Google konum paylaşma nasıl yapılır?

Konum nasıl atılır sorusunun bir diğer cevabı da Google’dan geliyor. Eğer ki bulunduğunuz konumu, ya da yollamak istediğiniz herhangi bir adresi, Google konum paylaşma aracılığı ile yollamak istiyorsanız, öncelikle Google Haritalar uygulamasına giriş yapmalısınız.

Buradan sonra anlatım, kendi konumunuzu ya da başka bir adresin konumunu paylaşma olarak ikiye ayrılıyor. Gelin bu iki seçeneği de inceleyelim.

1- Google konum paylaşma ile mevcut konumunuzu paylaşma

Bu seçenekte, WhatsApp mevcut konum paylaşma seçeneğinde de olduğu gibi, mevcut ve değişmekte olan konumunuzu paylaşabiliyorsunuz.

Bunun için öncelikle uygulamaya giriyorsunuz ve kendinizi aşağıdaki gibi mavi bir nokta olarak görüyorsunuz.

Sonrasında bu mavi noktaya basılı tutuyorsunuz ve karşınıza aşağıdaki gibi bir menü açılıyor.

Karşınıza çıkan bu üç seçenekten “Konumunuzu paylaşın” seçeneğine tıklıyorsunuz ve ekran aşağıdaki gibi değişiyor.

Buradan ise, mevcut konumunuzu hangi uygulama ile ne kadar bir süre boyunca ve kime göndermek istediğinizi seçiyorsunuz.

Seçenekler gerçekten çok çeşitli. Google konum paylaşma hizmeti ile konumunuzu mail olarak yollamaktan tutun, SMS ya da WhatsApp gibi uygulamalar üzerinden de yollayabiliyorsunuz.

Şimdi Google konum paylaşmanın diğer bir seçeneği olan, herhangi bir adresin konumunu atmaya gelelim.

2- Google konum paylaşma ile herhangi bir konumu paylaşma

Bu seçeneği eğer ki bir mekan ya da başka bir önemli alana insanları toplamak istiyorsanız kullanabilirsiniz.

Ya da siz de buraya gideceksiniz, fakat hala gidemediyseniz mevcut konumunuz bir işe yaramayacağından, bu şekilde bir konum paylaşmayı düşünmelisiniz.

Bunun için öncelikle haritadan yollamak istediğiniz adresi bulup, üzerine uzun bir şekilde basılı tutuyorsunuz. Çektikten sonra ise aşağıdaki gibi kırmızı bir nokta oluşuyor.

Bu kırmızı noktaya bastıktan sonra, sağ alttaki “Paylaş” butonuna basıyorsunuz.

Paylaş butonuna bastıktan sonra ekran aşağıdaki şekle dönüşüyor.

Bu ekranda ise sağ üstteki “Yeri paylaş” butonuna basarak istediğiniz konumu, yine istediğiniz platform ve kişiye yollayabiliyorsunuz.

Messenger ile Facebook konum atma nasıl yapılır?

Konumunuzu başkalarına yollayabileceğiniz diğer bir platform ise Facebook. 

Facebook konum atma işlemi de WhatsApp konum atma ve Google konum paylaşma kadar basit.

Öncelikle Facebook Messenger’a giriyorsunuz ve konumunuzu yollamak istediğiniz kişiyle olan sohbetinize dokunuyorsunuz. Açılan sohbet ekranının sol altındaki dört noktaya dokunuyorsunuz.

Dört noktaya bastıktan sonra, konum simgesini seçiyorsunuz.

Sonrasında cihazınızın konum özelliği açıksa, direkt olarak aşağıdaki ekrana geliyorsunuz ve “Canlı Konum Paylaş” butonuna basarak konumunuzu karşınızdaki kişiye yollamış oluyorsunuz.

Böylelikle konum nasıl atılır sorusu Facebook üzerinde de bu şekilde cevaplanıyor. Şimdi gelin sizlere anlatacağımız son telefondan konum atma yöntemi olan SMS’i anlatalım.

SMS ile konum nasıl atılır?

SMS ile konum atma ise, konum nasıl atılır sorusuna sunduğumuz seçeneklerin en sonuncusu.

Eğer ki yukarıdaki uygulamalara erişemiyorsanız ya da bu uygulamalarla alakalı herhangi bir sıkıntınız varsa, SMS ile de istediğiniz kişiye bir konum bağlantısı yollayabiliyorsunuz.

Bu yöntemde, öncelikle telefonunuzun mesajlar kısmına geliyorsunuz.

Sonrasında konumu yollamak istediğiniz kişi ya da kişileri seçiyorsunuz.

Ardından telefonunuzun ekranında herhangi bir yerde ataş ya da farklı bir eklenti ekleme ve paylaşma butonuna tıklayarak, oradan konum seçeneğini bulup dokunuyorsunuz.

Artık geriye kalan, sadece SMS’leri istediğiniz kişilere yollamak.

Anlattığımız bu yöntemde mesaj ekranı kullanılacağından ve çoğu telefondaki mesaj yollama ekranı birbirinden farklı olduğundan dolayı, sadece bu tür bir yazılı anlatımın daha iyi olacağını öngördük.

Bizleri bilmediğimiz yollarda saatlerce dolaşmaktan kurtaran telefondan konum atma işlemi, bakalım ilerleyen günlerde daha hangi uygulamalarda yer bulacak ve bizlerin hayatını nasıl kolaylaştıracak?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.