Ripple Davasındaki Son Gelişmelerin Akabinde XRP’de Sırada Ne Var?

0

SEC ve Ripple arasında devam eden yasal savaş, XRP traderları ve HODLer’ları için inişli çıkışlı bir yolculuk oldu. Bu yasal durumun bir sonucu olarak, bazı uzmanlara göre altcoin’in fiyatında bir belirsizlik var. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), bu sürecin başından beri XRP’nin bir menkul kıymet olduğunu savundu. Son güncellemelerin fiyattaki etkisi, XRP’nin son 24 saatte %3.4 düşüşle 1.22 dolardan işlem görmesi oldu. Ancak bunda piyasadaki genel düşüşün de etkisi olduğunu belirtmek gerekir.

Ripple davasındaki son gelişmeler diğer metrikleri nasıl etkiledi?

XRP’nin sosyal hacmi. Kaynak: Lunarcrush

SEC ile Ripple duruşması arasındaki güncellemeleri takiben sosyal hacim, birkaç kez zirveye ulaştı. SEC’nin XRP sahiplerinin aslında XRP yatırımcıları olduğu yönündeki iddiasını takiben yukarıdaki tabloya göre bu hacim 16258’e düştü. Bu, kısa vadede yatırım getirisi üzerindeki etkisi göz önüne alındığında XRP HODLer’larının portföyünü pek iyi etkilemeyen bir durum oldu. Uzmanlar, ironik olarak SEC’nin sloganının “yatırımcıları korumak” olduğuna dikkat çekiyor.

XRP’nin kısa vadeli yatırım getirisi. Kaynak: Messari

Yukarıdaki tabloya göre XRP yatırımcıları son 30 günde %15’ten daha az yatırım getirisi elde ettiler ve bu da onu ilk 10’daki çoğu altcoin’den daha az kârlı hale getiriyor. Duruşmadaki güncellemelerin ardından birkaç ani artışla birlikte volatilite neredeyse düştü. Aynı zamanda XRP’nin Bitcoin ve Ethereum ile korelasyonu %80’in üzerinde. Bu, altcoin’in fiyatının spot borsalardaki satış baskısına karşı 1.6 dolar seviyesinde kalmasına yardımcı olmuştu. Ancak, https://bedevaoyunhesaplari.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere genel piyasa çöküşüyle beraber BTC ve ETH korelasyonu, XRP’de de düşüşe sebep oldu.

Davanın XRP fiyatı üzerindeki etkisi

SEC’nin en son başvurusunda aldığı yanıt, XRP yatırımcılarına yönelik düşmanca tavır sergilediği gerekçesiyle birçok kullanıcı tarafından eleştiriliyor. Birçoğuna göre mahkeme duruşmalarındaki güncellemeler hiçbir şekilde XRP yatırımcılarının çıkarlarını korumadı. AMBCrypto’dan Ekta Mourya’ya göre kısa vadeli yatırım getirisinin, davadaki güncellemelerin ardından daha da düşmesi bekleniyor.

SEC tarafından getirilen yaptırım eylemi, hiçbir zaman XRP’nin fiyatını korumayı veya olumsuz etkilemeyi amaçlamamış olabilir. Ancak Mourya’ya göre bu süreçte neredeyse her orta ila küçük ölçekteki altcoin’in yükseldiği bir zamanda XRP’nin kaldığı fiyat aralığı, büyük ölçüde SEC ve Ripple arasındaki davanın sonucudur. Ancak XRP yatırımcıları bu duruma tutarlı taleple yanıt verdiler. Piyasa değeri şu anda 55 milyar doların üzerinde olan altcoin, altıncı sırada yer alıyor ve ilk 10’dan çıkma niyeti yok gibi görünüyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.