Rusya, Türk astronot için haber bekliyor

0

MAKS 2019 kapsamında Rusya’ya giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Roscosmos Başkanı Dmitriy Rogozin‘den ilgi çekici bir teklif aldı. Rogozin, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yıldönümü dolayısıyla bir Türk astronotun uzaya gönderilmesini teklif etti. Yörüngeye gönderilecek astronot için Kozmonot Eğitim Merkezi’nin çalışmaya hazır olduğu açıklandı. Rusya Türk astronot ile ilgili haber bekliyor.

Rusya Türk astronot için hazırlık yapıyor

Türkiye’ye yapılan teklifin ardından kısa süre önce Rus basınına konuşan fırlatma işlemi sağlayıcısı Glavcosmos‘un tepesindeki isim Dmitriy Loskutov, Türkiye’den haber beklediklerini söyledi. Loskutov sözlerinde “Türkiye sanırım şu sıralar teklifi düşünüp değerlendiriyor. Konuyla ilgili olduklarını teyit etmeleri ve zamanı netleştirmeleri gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

Loskutov yaptığı açıklamada yapılan çalışmalara da değindi. Uzay alanında Türkiye ile yapılacak işbirliğinin yalnızca üst düzey seviyede olmadığının altını çizdi. Çalışma düzeni kapsamında da temaslar yapıldığını söyleyen Loskutov, Türk astronotların bu yolculuğa hazırlanması için uzman kişilerle görüşüldüğünü belirtti. Aynı zamanda bu görüşmelerin belgeye dökülmediğinin de altını çizdi.

Rusya’nın yabancı astronotların uzay görevine hazırlanması konusunda deneyimli olduğu biliniyor. Daha önce Birleşik Arap Emirlikleri‘nin astronotunu bu görev için hazırladıklarını belirten Loskutov, bu astronotun eylül ayının son günlerinde uzayaya gideceğinin altını çizdi. Ayrıca Hindistan’da da benzer görüşneler yapılıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.