Samsung’dan yenilikçilik için yatırım muştusu

0

Hızla büyüyen Çinli markalar ile birlikte mobil cihaz sektöründeki büyük pasta küçük dilimlere ayrılmaya başladı. Samsung da bu rekabetten zarar almadan çıkabilmek için yeni çalışmalarını hızlandırdı. Samsung Ar-Ge yatırımları için yeni radikal kararını açıklandı!

Samsung Ar-Ge yatırımları için radikal karar!

Çinli markalar son yıllarda Samsung’un mobil cihaz kategorisindeki ürün gelirinden bir ısırık alarak teknoloji devinin geleceği konusundaki endişeleri artırdı. Artan belirsizlik, Samsung’u küresel olarak en iyi Ar-Ge yatırımcılarından biri haline getirecek kadar büyük olan Ar-Ge harcamalarına odaklanarak yeni büyüme yolları aramaya zorladı.

Şirketin yeni yayınladığı finansal raporuna göre, Samsung yılın ilk altı ayında Ar-Ge için 8.4 milyar dolar harcayarak şimdiye kadar yaptığı en büyük Ar-Ge yatırımını yaptı. Bu, geçen yılın aynı dönemine ait Ar-Ge harcamalarına kıyasla yüzde 12.2 oranında bir artışa işaret etti. Şirketin Ar-Ge harcaması, satışların yüzde 9.3 oranına ulaştı.

Ve yeni açıklamalara göre şirket yapılan bu Ar-Ge yatırımlarını bu yıl daha da yükselterek, küresel çapta bir Ar-Ge yatırımı rekoru kırmayı planlıyor. Aslında bu radikal kararın en önemli sorunu, yapılan yatırımların gelir getirici ürünlere dönüşmesinin oldukça uzun zaman alması. Ayrıca elde edilen getirileri de kısa vadede ölçümlemek pek mümkün değil.

Ancak tescilli patentler, bir şirketin Ar-Ge çabalarının ara başarısını ölçmek için iyi metriklerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Samsung, Güney Kore’de H1 2019 döneminde 1473 patenti güvence altına alarak, geçen yıla göre toplam patentlerinin yüzde 70‘inden fazlasını kendi ülkesinden temin ederek bu alanda fazlasıyla iyi bir başarı gösterdi.

Haziran ayı sonuna kadar şirket 132.478 patent ile portföyünü tamamladı. Bunların yüzde 40‘ı ABD‘de, yüzde 20‘si Avrupa‘da, yüzde 17.8‘i Güney Kore‘de bulunuyor. Fikri Mülkiyet Sahipleri Derneği’nden bir rapora göre de Samsung Electronics, 2018’deki ABD’deki toplam patent kayıtlarında 5.836 patent ile ikinci sırada yer aldı. Bu patentlerin bir çoğu akıllı telefonlar tarafında olsa da Samsung diğer teknolojilerine de yeni araştırma yatırımları yapacak gibi duruyor.

Samsung’un tasarımı ve donanımıyla dikkat çeken telefonu Galaxy Note 10 Plus‘ı yakından incelediğimiz video da aşağıda bulunuyor. Dilerseniz izleyebilir ve cihazı daha yakından tanıyabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.