Şaşırtan karar! Starbucks, Apple’a umut oldu

0

Apple, şu sıralar Avrupa Birliği ile 14,4 milyar dolarlık bir vergi savaşının içinde. Avrupa Komisyonu’nun geçen hafta, Apple’a Ağustos 2016 yılı için çıkardığı fatura teknoloji basınında geniş yer bulmuştu. Apple mücadelesini sürdürürken, Starbucks’ın benzer bir davadan haklı çıkması, Apple’a da umut ışığı oldu. Starbucks Apple gibi girdiği vergi mücadelesinden başarıyla çıktı.

Starbucks Apple için umut ışığı oldu

Dünyanın en değerli şirketlerinden biri olan Apple’ın İrlanda’daki faaliyetlerinden dolayı geriye dönük vergi burcu çıkaran Avrupa Birliği Komisyonu, toplam borcun 14,4 milyar dolar olduğunu açıklamıştı. Geçtiğimiz günlerde ilk duruşması gerçekleşen davanın birkaç ay daha sürmesi bekleniyor. Apple bu davalarla uğraşırken, Starbucks’tan umut dolu bir haber geldi.

Avrupa Komisyonu, Starbucks’a da Hollanda’da haksız vergi nedeniyle dava açmıştı. Dava yakın zaman önce sonuçlandı, Starbucks aleyhine açılan dava, şirketin ekonomik bir avantaj sağladığı ispatlanamaması sebebiyle düştü.

Benzer bir dava otomotiv şirketi Fiat Chrysler için de açılmıştı. Ancak, oradan da Fiat Chrysler aleyhinde bir sonuç çıkmıştı.

Starbucks kazandı, Fiat kaybetti. Apple ne yapacak?

Bu soru şimdilerde kulislerde sorulmaya başlandı. İki farklı sonuç, Apple için de iki farklı ihtimal anlamına geliyor. Ancak, Starbucks‘ın bu davadan galip çıkması Apple’ın avukatlarının elini kuvvetlendiriyor. Apple ve Starbucks hakkındaki iddialar arasında çok fazla benzerlik olduğu da söyleniyor. Büyük ihtimalle Apple avukatlarının vakti şu sıralar Starbucks davasını enine boyuna gözden geçirmekle geçecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.