Slayt nasıl yapılır?

0

Slayt nasıl yapılır? sorusu özellikle okullarında ödevleri için slayt ihtiyacı duyan öğrencilerden gelen bir soru. Çeşitli derslerin proje ödevlerinde ya da sene sonu sunumlarında kullanılan bu slaytlar ile alakalı: Slayt nasıl yapılır? Hangi slayt programı en basit şekilde işinizi halleder? Slayt yapma aşamaları nelerdir? Slayt hazırlama neden gereklidir? PowerPoint slayt yapma programı ile slayt nasıl yapılır? gibi sorularınıza yanıt vermek istedik.

Yapılan slaytlar genelde birilerine sunulduğu için, slayt nasıl yapılır sorusuna verdiğimiz cevapların yanında, aynı zamanda sizlere bu slaytları nasıl sunmanız gerektiği ve sunarken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda da bir takım ipuçları veriyor olacağız. Gelin bu detaylı rehbere, slayt hazırlama neden bu kadar önemli sorusunu yanıtlayarak başlayalım.

Slayt hazırlama neden bu kadar önemlidir?

Slayt hazırlama işlemi ile size ait olan fikirleri, görüşleri ya da o anki herhangi bir olayı, daha rahat ve etkileyici bir şekilde anlatmanızı sağlar.

Öyle ki arka plandaki değişken görüntü ve sizin anlatımınız ile süslenen konular, dinleyenlerin aklında unutulması zor bir anı olarak kalabilir.

Sadece söz ile değil, bu şekilde görsel bir materyale dayanan anlatım biçimi, son zamanlarda eğitim üzerinde de sık sık kullanılıyor ve öğrencilere, konuyu anlaması için bu şekilde yardımcı olunuyor.

Okulunuzda bu beceriyi kazanmanız, ileride iş ya da bireysel hayatınızda artık kendinizi daha rahat ifade edebileceğinizden dolayı, size çok yardımcı olacaktır.

Slayt yapma püf noktaları nelerdir?

Slayt yapma konusunda karar verip, neden yapmanız gerektiğini anladıysanız, sonraki işlemlere geçmeden bazı püf noktalara da dikkat etmeniz gerekmekte. Dikkat edilmesi gereken bazı temel noktalar ise sırasıyla şu şekilde:

  • Slayt programı seçimi,
  • Slaytta konuyu nasıl seçmeniz gerektiği,
  • Slaytta süre kullanımı ve uzunluk tespiti,
  • Slaydın alt sayfalarının planını nasıl yapmanız gerektiği,
  • Slaydı hazırlama kısmının nasıl yapıldığı,
  • Slayt bittikten sonra, planınıza bir sunum da dahil ise bunun nasıl olması gerektiği.

Bu maddeler aslında birbiriyle çark sistemi gibi çalışmakta. Yani aslında birinin iyi olması, diğerinin üzerine binen yükü azaltmakta ve tam anlamıyla yapılan sunumu kusursuz bir şekilde işletmektedir. Şimdi gelin bu adımları sırasıyla öğrenmeye çalışalım.

Slayt programı çeşitleri nelerdir ve program seçimi nasıl olmalıdır?

Slayt yapmak istediğinizde, özellikle sunulan program seçeneklerinin çokluğundan dolayı kendinizi bir karmaşanın içinde bulabilirsiniz. Çünkü ücretli ya da ücretsiz onlarca slayt yapma programı, daha slaydınızı hazırlamaya başlamadan sizleri bekliyor olacak.

Bu aşamada ihtiyaçlarınızı siz belirlemeli ve ihtiyaçlarınıza göre slayt programı seçimini yapmalısınız. Eğer ki üst düzey slaytlar arası geçişlere ihtiyacınız yoksa, kendiniz, sade ve anlaşılır, ayrıca mevcut imkanlarınızı da zorlamadan bir slayt yapmak istiyorsanız, size önerimiz PowerPoint slayt yapma programını kullanmanız. Rehberimizin devamını okuduğunuzda PowerPoint slayt yapma programı üzerinden nasıl slayt yapılır onu da temel anlamda öğrenmiş olacaksınız.

Günümüzde çoğu bilgisayarda bulunan bu Microsoft hizmeti, slayt yapmanız için size gereken tüm desteği sağlayacaktır. Bilgisayarlarında bulunmayanlar ise basit bir Google araması ile PowerPoint’e sahip olabilirler.

Yazıda kullanacağımız slayt programı PowerPoint 2016 versiyonu ve kullanılan bilgisayar ise Windows 10 olacak. Sizin versiyonunuz daha düşük ya da bu yazıyı okuduğunuzda daha güncel olursa, mantık yine aynı kalır ama tıklanılan butonların konumları ve isimleri değişmiş olabilir.

Bu yazının ana amacı sizlere programları tanıtmak değil, temel anlamda slayt nasıl yapılır onu anlatmak olduğundan, bu konunun detayını başka bir yazımıza saklayalım ve slayt yapımı anlatımı ile devam edelim.

Slayt için iyi bir konu seçimi nasıl olmalı?

Slayt hazırlama işleminde hatırı sayılır etkiye sahip olan diğer bir madde ise konu seçimi. Slaydınızın mutlaka güzel ve etkili bir konu seçimine sahip olması gerekiyor. Eğer ki bir kitleye hitap ediyorsanız, bu kitlenin konu ile alakalı bilgi düzeyini bilmeniz ya da tespit etmeniz gerekli. Bunları yaparken de tabii ki sorumlu ve bilgili olduğunuz alanın farkına varmalısınız.

Konu başlığınız ne çok genel, ne de çok dar olmalı. Örneğin teknoloji alanında sizden bir sunu yani bir slayt yapmanız isteniyorsa, başlığı “Teknoloji” olan bir sunum sizi hem sunarken hem hazırlarken çok zorlayacaktır. Bunun yerine daha dar ve etkili bilgiler verebileceğiniz “Teknoloji çocuklar tarafından nasıl kullanılmalı?” gibi bir başlık, sizin daha çok işinize yarayacaktır.

Tabii ki bu durumun slaydın süresi ile doğrudan alakası var. Eğer ki slaydı sunacaksanız ve size verilen süre on dakika ise konuyu on dakikaya göre, size verilen süre altmış dakika ise konuyu altmış dakikaya göre belirlemeniz gerekmekte.

Slaytta süre kullanımı ve uzunluğun tespiti

Bu işi profesyonel anlamda icra eden, yani sürekli slayt yapan sunucular ve konuşmacılar, süre uzadıkça sunumu yapmanın kolaylaştığını söylüyor. Fakat ne zaman sunumu daha az bir süreye sıkıştırmaya çalışırsanız, aynı şekilde zorlaştığını da. Dolayısıyla iyi bir slayt hazırlama işlemi için bu konuda dengeyi kurmanız gerekli.

Çünkü süre ile anlatım konusunda doğrudan bir ilişki var. Kısa bir sunuma hazırlanmak ya da slaydınızı kısa yapmak size kolay geliyor olabilir. Fakat slaydın konusunun kısa bir zamanda ve etkili şekilde dinleyene geçmesi daha zor bir iştir.

Bundan dolayı süre ve konu seçimini iyi yapmanız gerekiyor. Anlatacağınız konu uzun bir konu ise onun daha alt bir alanını alıp süreyi verimli kullanmanız yararınıza olacaktır. Bunun yanı sıra kısa bir konu üzerine çok konuşmakta bazen dinleyeni yorabilir ve slayttan ilgisinin kopmasına neden olabilir.

Bunun arasındaki dengeyi belki hemen kuramayabilirsiniz. Fakat bu durum yaptığınız slayttan slayda değişecek ve gittikçe gelişeceksiniz.

Slayt sayfalarının planını nasıl yapmanız gerekiyor?

Öncelikle slaydımızın konusunu ve varsa bize verilen süreyi de aynı şekilde belirledik. Elimizde olan bu verilerle, şimdi slaydımızın alt sayfalarında nelere değineceğimizi planlamamız gerekli.

Öncelikle slayt başlarında konu ile alakalı dikkat çekici bir soru ya da bilimsel bir araştırmaya yer vermeye özen göstermelisiniz. Yaptığınız bu hareket, slaydı dinleyen ya da okuyan kişiler tarafından dikkat çekecek ve slaydın sonrasına odaklanmalarını sağlayacaktır.

Dikkat çekici bir giriş yaptıktan sonra yine eğer ki bu slaydı sunuyorsanız, sizi dinleyenlerin dikkatini hep ayakta tutmak için ara ara sorular sorabilirsiniz. Tabii slaydınızı sunmayacaksanız bu kısmı atlayabilirsiniz.

Slaydı yapacağınız konuda anlatılması gereken ve hedef kitleniz ile alakalı olan şeylere de dikkat çekmeniz gerekmekte. “Teknoloji çocuklar tarafından nasıl kullanılmalı?” başlığını konunun başlarında verdik diye bu başlık üzerinden örnek verelim.

Eğer ki hedef kitleniz normal düzeyde aileler ise, onlara evin içinde dikkat edilmesi gerekenleri, yanlış ya da doğru kullanımda çocuk üzerinde davranışsal anlamda ne gibi etkiler bırakacağını ya da teknolojinin çocukların derslerinde doğru kullanımda nasıl katkıda, yanlış kullanımda nasıl zararda bulunacağını anlatabilirsiniz.

Fakat hedef kitleniz aileler değil de çocuklarsa, yani bu slaydı ya da sunumu, konu ile alakalı doğrudan çocuklara izletecek ya da sunacaksanız, o zaman ona göre örneklikler ve parçalar oluşturmalısınız ki çocukların ilgisini çekip, daha da rahat anlaşılasınız.

Slayt nasıl hazırlanır?

Slayt hazırlama ile alakalı slayt programı seçildi, ana konumuz belirlendi, süremiz belli ve diğer slayt sayfalarında nelere değinileceği de planlandı. Şimdi geriye yapmamız gereken, sadece slayt yapımı ve slaydın gösterimi (sunumu) kaldı.

Slayt programı seçim kısmında da değindiğimiz gibi, bu yazıda çoğunluk tarafından kullanıldığı ve kolay erişilebildiği için, PowerPoint slayt yapma programını kullanacağız.

PowerPoint slayt yapma programı ile slayt yapmak

PowerPoint slayt yapma programı, şu an slayt yapan çoğu kişi tarafından kullanılan, hızlı ve arayüzü basit bir slayt programı. Açıkçası PowerPoint slayt yapma işlemi, slayt nasıl yapılır diye soru soran insanlara tavsiye edilen ilk ve en basit yöntem.

Öncelikle aşağıdaki görselde görmüş olduğunuz gibi, masaüstümüzde boş bir alana sağ tıklayarak sırasıyla “Yeni” ve ardından “Microsoft PowerPoint Sunusu” seçeneğine tıklıyoruz. Böylelikle PowerPoint dosyamızı oluşturuyoruz ve slayt hazırlama işlemine başlamış oluyoruz.

Sonrasında görmüş olduğunuz gibi bilgisayarımızda “Yeni Microsoft PowerPoint Sunusu” adında bir PowerPoint dosyası oluşmuş oluyor. Bu dosyaya çift tıklayarak açıyoruz.

Karşımıza gelen ekranda “ilk slaydı eklemek için tıklayın” diyor ve biz de o alana bir kez tıklıyoruz.

Tıkladıktan sonra ekran bu şekle dönüşüyor.

Tabii ki bu şekilde slaydımız görsel anlamda kötü gözüküyor. Slayt yapma konusunda daha birçok görsel güzelleştirme de mümkün. Fakat bu anlatımda, program üzerinde slayt yapımını olabildiğince kolay bir şekilde anlatmaya çalıştığımızdan dolayı işi PowerPoint’e bırakıyoruz.

Yukarıdaki menüden “Tasarım” sekmesine tıklayarak karşımıza çıkan tasarımlardan beğendiğimizi tıklayıp seçebiliriz. Aynı zamanda tasarımların sağında bulunan ok işareti ile aşağıdaki daha birçok tasarımı görebilirsiniz. Örneğin biz soldan yedinci tasarıma tıkladık ve slaydımız bu şekle dönüştü.

Sonrasında “Başlık eklemek için tıklatın” yazan alana tıkladık ve yazı içerisinde örnek verdiğimiz başlığı yazdık, altındaki alanda ise alt başlık ya da yazar ismini ekleyebileceğiniz alan var. Oraya da yazı yazabilir ya da tıklayıp silebilirsiniz. Başlığı yazdıktan sonra slaydımız bu hale geldi.

Slaydımızın kapağı hazırlandı. Şimdi sırada planladığımız, geri kalan alt slaytları eklemek var. Solda gördüğünüz küçük mavi dikdörtgenin altında gri bir boşluk alanı var. O boşluğa sağ tıklayıp “yeni slayt” butonuna tıklamalısınız.

Gördüğünüz gibi tıkladık ve solda bir adet daha dikdörtgen oluştu. Bu dikdörtgenlerden her biri sizin bir slayt sayfanızı temsil ediyor. Bunlar arasındaki geçişleri fareniz ile tıklayarak yapabildiğiniz gibi, aşağı ve yukarı yön tuşları ile de yapabilirsiniz.

PowerPointte görsel ekleme ve slaydı zenginleştirme

Diyelimki alt sayfanızı daha güzel göstermek için konu ile alakalı bir görsel eklemek istiyorsunuz. Bunu mavi ekranın ortasında gözüken 6 adet simgenin sol altındakine tıklayarak yapabilirsiniz.

İnternetten görselinizi indirdikten sonra ya da kullanacağınız görseli bilgisayarınıza aktardıktan sonra buraya tıklıyoruz ve görseli seçiyoruz. Sonrasında görseli istediğimiz gibi hareket ettirerek ya da büyültüp küçülterek istediğimiz konuma getirebiliyoruz.

Ya da hiç buna gerek duymayıp, daha basit bir yol olan tut sürükleyi kullanabilirsiniz. Masaüstünüzden ya da bilgisayarınızın herhangi bir klasöründen aldığınız bir görseli fareniz ile tutup, slaydın bu ekranına sürüklerseniz resminiz yine eklenmiş olur.

Tabi burada eklenebilecek şey sadece bir resim değil bir video da olabilir. Bunu da aynı şekilde masaüstünüzden slaydınıza sürükleyip ekleyebilirsiniz.

Bu seçenek sayesinde slaydımıza biz de görsel ekledik ve alt sayfamız artık bir görsele sahip olmuş oldu.

Bu resmin yanına diyelim ki bir metin eklemek istiyoruz. Bunun için yukarıdaki sekmeden “Ekle” kısmına tıklıyoruz ve sonrasında metin kutusu seçeneğine tıklayarak, metin yazabileceğimiz kutuyu oluşturmak istediğimiz yeri faremizle seçiyoruz. Ayrıca bu metin kutularını da yine tutup sürükleyebiliyor, ya da köşelerindeki noktalardan istediğimiz boyutlara getirebiliyoruz.

Oranın da içini yazı ile dolduruyoruz. Sonrasında başlığımızı da düzeltiyoruz ve gördüğünüz gibi ikinci slayt sayfamızda hazır hale gelmiş oluyor. Yazının rengini, boyutunu ve font ayarlarını da “Giriş” sekmesi üzerinden, istediğiniz öğeyi seçtikten sonra değiştirebilirsiniz.

Bu slayttaki öğelere ayrıca animasyonlar da ekleyebilirsiniz. Örneğin eklediğiniz resim, oynatma esnasında bir efekt ile gelsin istiyorsanız, bunun da seçeneği var. Efekti eklemek istediğiniz öğeye tıklayıp, animasyon sekmesinden istediğiniz efekti uygulayabilir, tıklama ile mi yoksa zaman ayarlı mı geleceğini seçebilirsiniz.

PowerPoint ile müzikli slayt yapma

Slayt nasıl yapılır sorusunu soran bir kişi, yine aynı şekilde müzikli slayt yapma işlemi çok zor mu diye de merak etmekte. Fakat merak etmeyin. Yapmanız gereken işlem gerçekten çok basit. Yapılan bu müzik ekleme işlemi, eğer ki siz slaydı sunmayacaksanız ve bu sunumu görsel bir gösteri haline getirecekseniz, işinize çok yarayacaktır.

Bunun için yine PowerPoint slayt yapma programı içindeki seçenekleri kullanacağız. Eklemek istediğiniz ses kaydı ya da fon müziğini bilgisayarınız üzerine kayıt ettikten sonra sırasıyla, üst menüden “Ekle” kısmına, ardından “Ses” simgesine ve sonrasında “Bilgisayarımdaki ses” seçeceğine tıklayalım.

Şimdi sadece eklediğiniz sesin ne zaman başlayıp, ne zaman duracağını seçmeniz gerekmekte. Bu ayarları da yaptıktan sonra, artık slaydınıza istediğiniz sesi eklemiş oluyorsunuz.

Siz de PowerPoint üzerinde, genel olarak bu yazıda anlattığımız şekilde ya da bu programa ait anlatamadığımız daha birçok sekmede gezip keşifler yaparak, kendi slaytlarınızı oluşturabilirsiniz.

Anlattığımız basit yollarla düşüncelerinizi ifade edebilir, başlangıç için rahatlıkla orta derecede bir slayt yapabilirsiniz.

Slayt gösterisi nasıl yapılır?

Slayt gösterisi nasıl yapılır? sorusuna kadar birçok adımdan geçtik. Slayt gösterisi nasıl yapılır? Slayt nasıl yapılır? Sorusunun gelmiş olduğumuz en son adımı.

Artık slaydımız elimizde ve sunuma hazır hale geldiğine göre sunarken ne yapmamız, nelere dikkat etmemiz gerekli biraz da bunlara değinelim.

Öncelikle hazırladığınız slaydı sunmadan önce bir prova yapmanız ve hedeflediğiniz süre ile kıyas yapmanız gerekmekte. Bu hem siz slaydı sunmadan önce heyecanınızı alır, hem de sizi daha da hazır bir hale getirerek, görmediğiniz eksiklerinizi kapatmanıza yardımcı olur.

Slaydı sunmadan önce dosyayı açıp, F5 tuşu ile sunumu oynatmaya başlarsınız ve artık gerisi tamamen sizin ve sizi izleyenlerin arasındadır.

İhtiyacınız olan şey sadece slaydı hazırlayıp birilerine yollamak ya da bir şekilde müzikli bir gösteri haline getirmek de olabilir. Fakat genel olarak slaytlar sunum için kullanıldığından dolayı, yazımızda slayt programı kullanımının yanı sıra, sunum tarafına ait tüyolar da vermemiz gerekti.

Sonuç olarak slayt nasıl yapılır? sorusuna binaen yazılmış olan bu yazı uzun sürse de, yapılan işlem gerçekten basit. Zaten siz de slayt hazırlama işlemine başlayınca PowerPoint slayt yapma programını keşfedecek ve slaydınıza kendinizden bir şeyler de katabileceksiniz.

Özellikle kendinizi ifade etmekte sıkıntı yaşıyor ve insani ilişkilerinizde konuşma cesaretini kendinizde bulamıyorsanız, bu şekilde ufak çaplı sunumları etrafınızdaki insanlara ya da okulunuzdaki arkadaşlarınıza yapmak, size mutlak bir özgüven ve toplum içerisinde konuşma becerisi kazandıracaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.