Sony: PS5, PS4 kadar boşa güç harcamayacak

0

Sony, PlayStation 5 üzerindeki çalışmalarını sürdürüyor. Henüz ne zaman satışa çıkacak belli olmayan yeni nesil konsol ile ilgili her geçen gün yeni bilgiler ortaya çıkıyor. Bu kez gelen bilgi oldukça güvenilir bir kaynakta. Sony PS5 ile ilgili bir açıklama yaptı. PS5 enerji tüketimi, PS4’ten daha düşük seviyede olacak.

Sony PS5 , PS4’ten daha az enerji tüketecek

PS5 enerji tüketimi ile ilgili bilgi resmi kaynaktan geldi. Sony, yeni nesil konsolun uyku modu ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre, PS5 daha verimli bir uyku moduna sahip olacak.

Sony Interactive Entertainment’ın Başkanı ve CEO’su Jim Ryan, oyun endüstrisinde sürdürülebilirliği artıracak yeni Planet for Play planları hakkında bilgiler verdi. PS5’i daha verimli hale getirmek isteyen şirket, bileşenlerin tek bir tabaka üzerinde tutulduğu yonga sistemini kullanacak. Ayrıca, enerji tasarrufu sağlayan askıya alma modu da yeni konsol ile birlikte gelecek. Bu mod kullanıcıların cihazlarında daha başarılı bir enerji tasarrufu elde etmesini sağlayacak. Bu enerji tasarrufunun 0.5W seviyesinde olduğu söyleniyor.

Sony‘nin açıklamasına göre, bir milyon kullanıcının bu güç tasarrufu özelliğinden faydalanması sonucunda, ABD‘deki ortalama 1000 evin kullanımına eşdeğer miktarda enerji tasarrufu sağlanacak.

Konsolunda enerji tasarrufuna odaklanan şirket, aynı amanda oyun servislerinin karbon ayak izine de bakıyor ve veri merkezlerinin enerji verimliliği ile ilgili aldığı önlemleri değerlendiriyor.

Sony, iklimi nötr hale getirmek için çaba gösteren şirketlerden yalnızca biri. Aynı şekilde, Amazon’un, Google’ın ve Facebook’un da bu konuyla ilgili çalışmaları olduğunu biliyoruz.

PS5 ne zaman piyasaya çıkacak? Şimdilik bu sorunun yanıtı bilinmiyor. PS4‘ten daha çevreci olacak olan konsolda AMD Ryzen CPU ve özel bir GPU kullanılacak. Konsol, PS4 oyunları ve PlayStation VR için geride dönük uyumluluk sunacak. Depolama tarafında sabit disk yerine SSD kullanılması yükleme sürelerini artıracak. Ayrıca daha net ve temiz görüntü için konsolda ışın izleme teknolojisi kullanılacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.