Stadia rakibi xCloud için kayıtlar başladı

0

Konsol oyunculuğu yavaş yavaş şekil değiştirmeye başladı. Bulut tabanlı oyun servislerinin adını duymaya başladığımız şu günlerde, Microsoft cephesinden konuyla ilgili yeni bir hamle geldi. Project xCloud isimli çevrim içi oyun servisi için kayıtlar başlıyor. Microsoft xCloud neler sunacak?

Microsoft xCloud için kayıtlar başladı

Microsoft, Project xCloud için ilk etapta Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Güney Kore’yi seçti. Bu ülkelerdeki kullanıcılar yeni oyun servisinin ön izlemesini yapabilmek için kayıt olmaya başlayacak. Şirket, kayıt için sınırlı sayıdaki kişiye davetiye gönderecek.

Şirket bu ön izleme için seçtiği oyunları da açıkladı. Kayıt yaptıranlar  Gears 5, Halo 5: Guardians, Killer Instinct ve Sea of Thieves oyunlarına erişebilecek. Microsoft bu ön izleme sonucunda kullanıcılardan geri bildirimler alacak ve böylece nihai sürüm için iyileştirmeler yapabilecek. Microsoft yaptığı açıklamada, bu süreçte içeriklerini genişleteceğini de açıkladı.

xCloud servisine katılmak için kullanıcıların Android 6.0 ya da daha üstü bir sürüme sahip Android telefon ya da tablet kullanıyor olması gerekiyor. Ayrıca cihazın Bluetooth 4.0 teknolojisini desteklemesi de şart. Diğer gereksiminler ise, Bluetooth destekli Xbox One oyun kontrolörü ve Microsoft hesabı olarak sıralanıyor.

xCloud ile birlikte Microsoft’un Game Streaming uygulaması da Play Store’daki yerini alacak. Tabii ilk aşamada test sürecine katılanlar bu uygulamayı kullanabilecek.

Servisi mobil ağlarda kullanmak isteyenler için de çalışmalar yapan Microsoft, önümüzdeki haftalarda SK Telecom ile kurduğu 5G ortaklığını başlatacak. Şirket ABD’de T-Mobile ile, İngiltere’de ise Vodafone ile mobil ağlar için sistemi nasıl optimize edeceği konusunda teknik ortaklıklar da kuruyor.

Microsoft şimdilik lansman tarihi açıklamadı. Bu da işleri ağırdan aldığı şeklinde yorumlanıyor. Deneme süreci ile belirli kalite standartlarını yakalayan şirket, bundan sonra daha net hamleler yapacak.

Microsoft xCloud nedir?

xCloud, Microsoft’un kendi oyun akışı hizmeti olarak açıklandı. Stadia gibi, aynı zamanda bulut sunucudan oyun yayını hizmeti olarak çalışacak. Aynı zamanda cihazlarınıza oyun akışı sağlamak buluttan çalışan Xbox One S konsollarını veri merkezlerine entegre edecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.