Stiglitz: Facebook’un Kripto Parasına Güvenen Aptaldır

0

Nobel ödüllü usta ekonomist Joseph Stiglitz, bir çaıklama yaparak Facebook’un kripto para projesini sert sözlerle eleştirdi. Başarılı isim, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Facebook’un kripto para projesine inanan kişilerin ‘aptal’ olduğunu ifade ederken, bu projenin ciddi eksiklikler barındıran bir şey olduğuna da vurgu yaptı.

Stiglitz, Facebook (NASDAQ:FB) gibi bir şirkete bu alanda güven duymanın yapılabilecek en saçma şey olacağını söylerken, lider sosyal medya şirketinin çıkaracağı kripto paranın, bu ürünlerin temelinde yatan şey olan ‘güven duygusundan’ yoksun olduğuna da vurgu yaptı.

Stiglitz, şu ifadeleri sarf etti:

”Kripto para dediğiniz şeyin temelinde bir kere güven yatar. Bunun aksi durumunda o şeye kripto para demek mümkün değil. Facebook gibi bir şirket de, geçmişte sürekli olarak veri skandalları ve çeşitli problemler ile gündeme gelmiş bir kurum. Bunlara bu alanda güvenmek ya da bunların bu sefer daha şeffaf ve gizlilik odaklı çalışacaklarını düşünmek çok saçma. Hele de işin içinde bir de bankacılık ve para varsa. O sebeple bu projeye inanan kişileri hiç anlamıyorum. Bana kalırsa böyle bir projeye inanmak için gerçekten de aptal olmak gerekli. Buna sadece aptallar inanır.”

Lider sosyal medya şirketinin çıkaracağı kripto paranın etkilerinin de önümüzdeki dönemde de çok fazla bir şekilde tartışılmaya devam edileceğini söylemek pek de yanlış olmaz.

Stiglitz: Facebook’un Kripto Parasına Güvenen Aptaldır yazısı ilk olarak Coinmoz. sitesinde yayınlandı

Devamını Coinmoz Üzerinden Oku

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.