Tahtayı Yüzde 3.500’le Açan Altcoin Çakıldı! Neler Oluyor?

0

Google ve Facebook’un eski bir çalışanı olan TechLead, geçen hafta Million adında bir altcoin projesi başlattı. İşten ayrıldıktan sonra bir Youtuber olan TechLead’in 1.1 milyondan fazla takipçisi var. Ancak kendisini gündeme getiren konu, analizleri veya videoları değil, “kripto para dolandırıcılığı” oluyor. Detaylar şu şekilde…

TechLead, milyon dolarlık kripto vurgunuyla suçlanıyor

Öncelikle 1 Temmuz’da piyasaya sürülen Million Token, 1 milyon toplam arza sahip olacak şekilde tasarlanıyor. Ayrıca, en az 1 USDC’ye sabitlenmiş 1.000.000 tokenlık sabit bir arzı olacak şekilde piyasaya sürülüyor. TechLead’de, her bir Million Token’ın kendisi tarafından desteklendiğini ve fiyatın hiç bir zaman 1 doların altına düşmeyeceğini iddia ediyor. Ek olarak, web sitesinde kendi kripto para birimini, “Milyonerler tarafından Milyonerler için Merkezi Olmayan Dijital Para Birimi” olarak tanımlıyor.

Aynı zamanda, kendi oluşturduğu varlığı sosyal medya ve iletişim kanalları üzerinden tanıtarak yatırımcı toplayan TechLead, projeyi bir hayli cazip ve popüler hale getirmeyi başarıyor. Eski bir Google ve Facebook çalışanı olan TechLead, tanıtım için Youtube videosunda takipçilerine şu şekilde sesleniyor:

Ay’a gidiyoruz. Ay’a gidiyoruz, bu doğru. Demek istediğim, zengin olacağız, çocuklar. Nasıl zengin olamayacağımızı anlamıyorum.

Altcoin Million Token, üç gün içerisinde %3.500’den fazla büyüyor

Uniswap’tan alınan verilere göre, 1 dolardan işlem görmeye başlayan Million Token’ları, sonraki üç gün içinde çıkış fiyatından %3,500’den fazla patlama yaşıyor. Ancak coşku kısa sürüyor ve 4 Temmuz sabahı fiyatlar düşmeye başlıyor. Milyon şimdi tüm zamanların en yüksek seviyesinden %64 gerilemiş durumda.

Bu düşüşün ardından topluluk, TechLead’i bir Ponzi dolandırıcılığıyla suçlamaya başlıyor. Durumu izleyenler, Million’u basan aynı adres tarafından Uniswap’tan büyük miktarda likidite alındığını hemen fark ediyorlar.

Aynı zamanda, diğer kullanıcılar, daha önce etkin olmayan bir hesabın, fiyat artmadan önce 100.000 dolardan fazla Million satın aldığını keşfediyor. Fiyat düşüşüne ve projenin bir aldatmaca olduğu suçlamalarına rağmen, TechLead Milyon Token’ı ikiye katlamayı başarıyor. Ardından TechLead, pazar gecesi yayınladığı bir tweet’te, token için 100 milyon dolarlık bir fiyat hedefi başlattığını belirtiyor ve takipçilerine şu şekilde sesleniyor:

Uzay kıyafetlerinizi giymeye başlayın. Mırın kırın yapmayı bırakın ve bana yardım etmeye başlayın

https://twitter.com/techleadhd/status/1411859589155282947

SEC henüz açıklamada bulunmadı

Son olarak TechLead, garanti fiyat artışlı Token’ını takipçilerine aktarırken, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu düzenlemelerini de ihlal etmiş olabilir. Ancak SEC, henüz etkinlik hakkında bir yorum yapmadı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.