Tanınan Altcoin Ekonomistleri Neden Endişelendiriyor?

0

Piyasa değerine göre dünyanın en büyük üçüncü kripto para birimi olan altcoin Tether, ABD Merkez Bankası’ndan bir yetkili de dahil olmak üzere bazı ekonomistleri endişelendiriyor. Boston Fed Başkanı Eric Rosengren stabilcoin’le ilgili olarak alarm verirken, piyasaların ciddi şekilde krize sürükleneceğini vurguluyor. Sıcak gelişme tüm detaylarıyla, şu şekilde…

Boston Fed Başkanı Eric Rosengren altcoin Tether (USDT) hakkında alarm veriyor

Geçtiğimiz ay, Fed Başkanı Eric Rosengreni potansiyel bir finansal dengesizlik öngörerek, stabilcoin Tether hakkında alarm verdi. Bu arada bazı yatırımcılar, Tether’e olan güven kaybının kriptonun “kara kuğu” olabileceğine ve piyasayı ciddi şekilde etkileyecek öngörülemeyen bir olay olabileceğine inanıyor.

Tether’i çevreleyen sorunlar, altcoin dünyasının yeni projelerini etkileyebilir. Ekonomistler, dijital para birimlerinin ötesinde piyasaları da etkileyebileceğinden giderek daha fazla şüpheleniyor. Başkan’ın açıklamalarına geçmeden önce Tether’i tanıyarak başlayalım…

USDT (Tether) nedir?

Tether, piyasa değerine göre dünyanın en büyük üçüncü dijital parası olması dışında, Bitcoin ve altcoin projelerinden çok farklıdır. Tether, stabilcoin olarak bilinir. Stabil varlıklar, kripto para biriminin aksine, sabit bir değer sağlamak için gerçek dünya varlıklarına, örneğin ABD dolarına, endekslenmiş para birimleridir. Bitcoin, Nisan ayında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 65.000 dolara yükselip sonrasında yarı yarıya değer kaybederken, Tether hep 1 dolar olarak kaldı. Ancak, yine de durum her zaman böyle değildir ve USDT (Tether) değerindeki dalgalanmalar geçmişte yatırımcıları korkutmuştur.

Kripto trader’ları ve yatırımcıları, Tether’i genellikle doların yerine kripto para satın almak için kullanırlar. Bu, esasen onlara kripto pazarındaki keskin dalgalanmalara karşı güvenli bir liman sağlamaktadır. Bununla birlikte, kripto düzenlemeye tabi değildir ve birçok banka, ilgili risk düzeyi nedeniyle dijital para birimi borsalarıyla iş yapmaktan kaçınır. Stabilcoin’lerin girme eğiliminde olduğu yer burasıdır.

Peki, stabil altcoin Tether için tartışmalı olan nedir?

Bazı yatırımcılar ve ekonomistler, Tether’in arkasında yeterli dolar rezervine sahip olmadığından endişeleniyor. Mayıs ayında Tether, stabilcoin için rezervlerini kırdı. Firma, elindeki varlıkların yalnızca bir kısmının nakit olduğunu, büyük çoğunluğunun ise teminatsız, kısa vadeli bir borç türü olan ticari senet olduğunu açıkladı. JPMorgan’a göre bu, Tether’i dünyanın en büyük 10 ticari kağıt sahibinden biri yapıyor. Aynı zamanda Tether, geleneksel para piyasası fonlarıyla da karşılaştırıldı, ancak herhangi bir düzenleme yapılmadı.

Ek olarak, dolaşımdaki 60 milyar dolardan fazla tokenıyla Tether, birçok ABD bankasından daha fazla mevduata sahip. Bir araştırma, tokenın dev 2017 rallisinde önemli fiyat düşüşleri sırasında Bitcoin’i desteklemek için kullanıldığını iddia ediyor. Bu yılın başlarında, iddia için New York başsavcılığı, Tether ve Bitfinex’le ilişkili olan varlık için bir anlaşmaya vardı.

https://bedevaoyunhesaplari.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere, bu süreçte, eyaletin üst düzey kolluk kuvvetleri yetkilisi, firmaları 850 milyon dolarlık zararı kapatmak için yüz milyonlarca doları taşımakla suçlamıştı. Tether ve Bitfinex, anlaşmada 18,5 milyon dolar ödemeyi kabul etti ve New York eyaletinde faaliyet göstermeleri yasaklandı, ancak şirketler herhangi bir yanlış yaptıklarını kabul etmediler.

Gelişmelerin piyasalara ne gibi etkileri olabilir?

JPMorgan analistleri, Tether’e olan güvenin ani bir şekilde yıkılmasıyla “daha ​​geniş kripto para birimi piyasasında ciddi bir likidite şoku” gerçekleşebileceği konusunda uyarmışlardı. Ancak bunun dışında, Tether’i, borsa dışına çekmek isteyenlerin talebinde yaşanacak ani bir artışın, kripto haricindeki varlıkları etkileyecek potansiyel bir piyasa krizine yol açabileceğine dair endişeleri de var. Ek olarak, Rosengren Haziran ayında, finansal istikrar için çeşitli potansiyel risklerden biri olarak Tether ve diğer stablecoin’lerden bahsetti. Bir sunum sırasında “Bu stabilcoinler daha popüler hale geliyor” şeklinde açıklamada bulundu. Tether için diğer yorumlar ise şu şekilde:

Fed Başkanı Eric Rosengren:

Onları düzenlemeye başlamadıkça ve halka bir stablecoin olarak sunulanlar için stabil varlıklar olduğundan emin olmadıkça, finansal piyasanın daha önemli bir sektörü haline geldikleri zaman, gelecekteki bir kriz kolayca tetiklenebilir.

Aynı zamanda, geçen hafta Fitch Ratings, Tether tokenlarının aniden ve topluca terk edilmesiyle kısa vadeli kredi piyasalarını istikrarsızlaştırabileceği konusunda uyarıyor. Ayrıca ABD kredi derecelendirme kuruluşu şu yorumlarda bulunuyor:

Yetkililer, izlerinin potansiyel olarak küresel veya sistemik olup olmadığı konusunda hala endişeli olsa da, tamamen güvenli, yüksek likit varlıklarla desteklenen kripto paralar daha az risk oluşturuyor.

Kredi değerlendirme kurumu şunları da ekliyor:

Kısmi rezervler kullanan veya daha yüksek riskli varlık tahsisini benimseyen sabit paralar daha büyük bir riskle karşı karşıya kalabilir.

Son olarak Tether, piyasadaki tek stabilcoin değildir. Ancak, USDC ve Binance USD’nin olduğu sıralamada birinci sırada yer alıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.