Teknoloji Sözlüğü: GPU nedir?

0

Dijital platformlar aracılığı ile yapılan haberlerde ve marketlerden satın alınan dergilerde görülen çoğu teknik terim, bazı insanlara yabancı gelebiliyor. Genellikle İngilizce’den dilimize yerleşen veya dilimize tercüme edilen bu kavramlar, günümüzün teknolojisi ile doğrudan bağlantılı.

İnternet sitemizde yer alan içerikleri değerli vaktinizi ayırıp okuduğunuzda birçok özel kelime ile karşılaşıyorsunuz. Akıllı telefonlar için kullanılan RAM, bir ölçü birimi olarak GB ve bunlar gibi daha birçok kısaltma kendisine has anlam veya anlamlar taşıyor.

Otomobil, mobil cihaz, taşınabilir bilgisayar, hava araçları, tabletler ve teknolojinin diğer bütün alanları, “Teknoloji Sözlüğü” projesi sayesinde artık daha anlaşılabilir olacak. Eğer hayatımızın bizzat önemli bir parçası olan bu dünyaya yeni iseniz bundan böyle haberleri daha iyi anlayacaksınız.

Okuduğunuz bu içerikte dört ana başlık bulunmaktadır:

GPU açılımı nedir?
GPU nedir?
GPU ne işe yarar?
— Tarihi ek bilgiler

Bu yazının amacı; ilgili kısaltmanın hangi kelimelerden oluştuğunu, bu donanımın ne olduğunu ve bu bilginin gerçek hayatta ne işe yaradığını kısa ve öz (teknik detaya boğmadan) anlatım tekniğini eşliğinde sizlere aktarmaktır.

GPU açılımı nedir? 

Bilgisayarların, akıllı telefonların ve bazı diğer elektronik cihazların tanıtımlarında gördüğümüz GPU kısaltması, İngilizce’de yer alan ve Graphics Processing Unit olarak bilinen kelime öbeğinin baş harflerinden oluşturuldu.

GPU nedir? 

Dilimize Grafik İşlemci Birimi şeklinde yerleşen donanım; kişisel veya diğer tür bilgisayarların, telefonların, oyun konsollarının ve grafik bazlı hizmet veren diğer sistemlerin en önemli parçalarından birisidir. GPU, bu bağlamda, hızlı matematiksel hesaplamalar yapan ve görüntü oluşturmayı amaçlayan bir yongadır.

GPU ne işe yarar? 

Bir ekranda görülen bütün grafikler, GPU tarafından sağlanır ve kontrol edilir. Türkçe’de çizge olarak adlandırılan grafik, özel bir elektronik devre sayesinde bir görüntüleme cihazından kullanıcıya yansıtılır.

Bugün özellikle video oyunlarda şahit olunan ve olağanüstü olarak tanımlanan görüntüler, grafik işlemci biriminin performans yönetimine bağlı olarak son kullanıcıya ulaşır. Eğer kullandığınız cihazın grafik işlemci ünitesi bozuk ise cihazınızın ekranından hiçbir görüntü alamazsınız.

GPU’nun diğer görevleri şu şekilde:

— 2 boyutlu ve 3 boyutlu grafikleri yönetmek
— Düz panel ekranlara grafik çıkışı sağlamak
— Doku eşlemesi yapmak
— AutoCAD ve benzeri yüksek yoğunluklu grafik yazılımlara destek vermek
— Çokgen oluşturmak
— Renk desteği sağlamak
— Görüntü donanımlarına yardımcı olmak
— Hareketli görüntüleri (MPEG) algılamak ve çözmek

Aslında tek görevi görüntü yansıtmak olmayan GPU, ayrıca, işletim sistemlerini de hızlanıyor ancak konumuzun giriş seviyesinde bir içerik olarak kalması adına derin detaylardan bahsetmiyoruz. Son olarak GPU hakkında tarihi bilgiler verip konumuzu bitirelim.

Tarihi ek bilgiler

— Grafik işlemci birimi ilk olarak 1970’li yılların ilk dönemlerinde kendisini gösterdi.
Arcade olarak adlandırılan ve oyun salonlarında jeton karşılığı çalışan sistemler, GPU vasıtasıyla hizmet verdi.

— Birçok kişinin hatırlayacağı üzere Atari cihazları da bu teknolojiden çok yararlandı.
— Gun Fight, Sea Wolf ve Space Invaders, GPU tabanlı ilk oyunlar olarak tarihe geçti.

1 2

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.