Telefonların pil kapasitesini artıracak yeni yöntem!

0

Teknoloji oldukça hızlı bir şekilde gelişmeye devam etse de bir türlü akıllı telefonlarımız bir günden daha fazla kullanım süresine sahip olamıyor. Yeni bir araştırma ile nanochain kullanılarak telefonların pil kapasitesi artırılacak.

Nanochain ile telefonların pil kapasitesi artırılacak!

Elektronik cihazların daha sofistike olmaya devam etmesinden korkuyorsanız, ancak akıllı telefonunuzun bataryası hala tam bir gün dayanamayacak gibi görünüyorsa, Purdue Üniversitesi‘nden yeni bir araştırma içinizi biraz da olsa rahatlatabilir. Purdue Üniversitesi’ndeki kimyagerler, daha uzun süre dayanan ve daha hızlı şarj edilebilen lityum-iyon pillerin tasarımı için yeni bir yöntem geliştirdiler.

Bir pilin tuttuğu şarj miktarı, depolayabileceği lityum iyonlarının sayısına bağlıdır. Grafit aslında oldukça az lityum iyonu bir arada tutabilse de diğer materyaller pratik olarak kullanılamayacak kadar ağır olduğu için piller için grafit kullanılır. Araştırmacılar daha verimli bir batarya yapmak için “nanochain” adı verilen net bir yapı oluşturmak için antimon denilen bir unsur kullandılar.

Grafit elektrotlarla karşılaştırıldığında, nanochain elektrotlarının iki katı lityum iyon kapasitesine sahipti. Bu etki uzun vadede devam etti. Çalışmanın yazarlarından biri ve Purdue Üniversitesi’nde kimya mühendisliği profesörü olan Vilas Pol “Döngü 1’den döngü 100’e kadar hiçbir genişleme söz konusu değil. Bu yüzden döngü 102’nin de aynı olmayacağını düşünmek için hiçbir nedenimiz yok” dedi.

Geçmişte batarya kapasitesini arttırmak için benzer malzemeler kullanıldı ancak bu malzemeler üç kata kadar genişleyebildiklerinden tehlikeli olabilecekleri düşünüldü. Pol, “Akıllı telefonunuzdaki pillerde bu tür bir genişleme kabul edilemez ve cihazlarınızda patlamalara sebep olabilir.” diyerek ekledi.

Malzemenin genleşmesine izin vermek için, bilim insanları bir indirgeme maddesi ve bir çekirdekleştirici madde içeren kimyasal bileşikler uyguladılar. Bunlar nanochain içinde gözenekler oluşturdu ve genleşmeye yer açan elektrotların bozulmasını sağladı. Bir sonraki adım, araştırmacıların tasarımı bir telefon bataryası boyutuna küçültmesi olacak. Bu araştırmalar ne zaman cihazlarımıza entegre edilebilir hale gelecek henüz bilmesek de gelecek için umut vaat ediyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.