Temmuz Bitcoin Yatırımcıları İçin Kârlı Olacak Mı?

0

2020 ile başlayan boğa fırtınası, geçtiğimiz Mayıs ve Haziran aylarında büyük bir duraklama ve gerileme yaşadı. Piyasa hafifçe toparlanmaya başlarken, On-chain veri analiz firması Santiment, piyasaya yön veren Bitcoin için balinaların hareketlendiğini belirtiyor. Uzman kripto analistleri ve Santiment verileri eşliğinde, Bitcoin balinalarının Temmuz ayındaki olası hareketlerini incelemeye başlayalım…

Santiment: BTC balinaları rekor kırıyor

On-chain veri analiz firması Santiment, BTC balinalarının bir günde 60.000 adet Bitcoin satın aldığını bildiriyor. 100 ve 10.000 arasında BTC’ye sahip cüzdanların toplamda 9.12 milyon adet Bitcoin’e sahip olduğunu aktaran Santiment, bu miktarın bir buçuk ay öncesine kıyasla 100 bin adet daha fazla olduğunu belirtiyor.

Aynı zamanda küçük yatırımcının Nisan ayından bu yana panikte olduğunu belirten firma, balinaların bu dönemde BTC biriktirdiğini söylüyor. Bu doğrultuda, en az 10.000 BTC tutan adresler, bir aydan kısa sürede yaklaşık 90.000 BTC satın aldılar. Santiment, bu miktarın piyasanın yarısı olduğunu vurgularken, Elon Musk ve Çin FUD’larının balinaları vazgeçiremediğini de ekliyor. Yatırımcılar ise balinaların Temmuz hareketlerini merakla bekliyor.

Temmuz ayı Bitcoin için kazançlı olacak mı?

Analist Mandy Williams, balinaların Bitcoin piyasalarına her zamanki gibi etki ettiğini söyleyerek başlarken, dev cüzdanların 60.000 BTC satın aldıktan sonra varlığın %5’ten fazla değer kazandığını belirtiyor. Ek olarak, lider kripto bugün ki düşüşünden önce 35.000 doların üzerinde kalmayı başarmıştı.

Yatırımcıların çoğu, Bitcoin’in hash rate’ındaki son düşüşten endişelense de analiste göre Temmuz ayı lider kripto para için iyi başlıyor. Son olarak, Bitcoin’in Temmuz ayındaki en büyük kaybı 2011 ve 2019’da gerçekleşmişti. Bu dönemlerde BTC, ayları %19.7 kayıpla kapatırken, 2012’de %36.5 karla en kazançlı Temmuz’unu yaşadı. BTC’yi Temmuz ayı için kazançlı bir yatırım olarak gören Williams’tan sonra Santiment’ın güncel verilerine göz atalım…

Santiment analisti: Bitcoin borsalarda, son 6 ayın en düşük arzına ulaştı

Temmuz ayına yön verebilecek bir başka analiz, Santiment şirketinden geliyor. Merkezi kripto ticaret platformlarında BTC arzının son altı ayda en düşük seviyeye keskin bir düşüş yaptığını paylaşan analistten sonra, Santiment ekibi de, bu kıtlığın Bitcoin satışlarını önleyebileceğine inandığını açıkladı.

Ayrıca Bitcoin, geçtiğimiz saatlerde ulaştığı 35.900 dolarlık fiyatıyla, küçük ve büyük yatırımcının alım yapmasına fırsat verdi. Santiment bu konuda, zirvesi 65.000 dolar olan lider kripto paranın yavaşça soğuk cüzdanlara çekildiğini beliriyor. Ek olarak şirket, büyük Bitcoin satışlarının riskinin, bu hamleyle azaldığını vurguluyor.

Çin Bitcoin hash rate’ına doğrudan etki ediyor

https://bedevaoyunhesaplari.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere, geçen hafta Bitcoin hash rate’ında büyük düşüş yaşandı ve hash rate, 2019’dan beri tarihinin en düşük seviyesine geriledi. Mayıs ayında ulaşılan 171 EH/s’lik tarihi bir zirveden 58 EH/s’ye düşen hash rate’daki çöküş, şu anda Çin hükumeti tarafından yoğun bir şekilde yürütülen kripto para madencilik kısıtlamalarının bir sonucudur. Bir diğer yandan bugün Bitcoin, 36.000 dolar seviyesini aşmaya başardı, ancak bölge korunamadı ve lider kripto para yazım sırasında 34.293 dolardan işlem görüyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.