TikTok kullanıcılarına sansür iddiası!

0

Amerika Birleşik Devletleri ve Çin arasında yaşanan ticari gerilim, teknoloji dünyasının da olumsuz etkilenmesine neden oluyor. Artık hemen herkesin bildiği gibi Huawei bu durumdan etkilenen en güçlü Çinli teknoloji devi. Şimdi de gözler TikTok’a çevrildi. TikTok kullanıcılara sansür uyguluyor iddiaları kafaları karıştırdı. TikTok sansür iddiası bu kez bir senatörden geldi.

TikTok kullanıcılara sansür uyguluyor mu?

TikTok’un sahibi olduğu ByteDance ile ilgili ilginç bir iddia gündeme geldi. Söylenenlere göre şirket, Amerikalı kullanıcılar tarafından Çin’e karşı yapılan eleştirileri sansürlüyor. Bu durum, ABD ile yeni bir yasal sorunun başlangıcı olabilir.

TikTok kullanıcılara sansür uyguluyor iddiası üzerine  Senatör Marco Rubio, Hazine Sekreteri Steven Mnuchin’e konunun ele alınmasını talep eden bir mektup gönderdi. Rubio mektubunda, uygulama tarafından ifade özgürlüğünün engellendiği sözlerine yer verdi. Ayrıca mektupta, TikTok‘un Çin hükümetinin politikalarını onurlandırırken, ABD’yi engellediği de belirtildi. Rubio TikTok tarafından 2017′deki Musical.ly’nin satın alımını soruşturmasını talep etti.

TikTok sansür iddiaları arasında TikTok moderatörlerinin bazı özel konulara değinilmesini istediği talepleri de yer alıyor. Bunlar arasında Tibet’in bağımsızlık mücadelesi ve Tiananmen Meydanı katliamı gibi olaylar yer alıyor.

Konuyla ilgili TikTok sözcüsü de Reuters‘a bir açıklama yaptı. Çin hükümetinin sansür talebi olmadığını söyleyen sözcü, “Amerikalıların bilgileri ABD’de saklanıyor” dedi. Bu yüzden Çin’in bu konuda bir yetkisi olamayacağı söylendi. Sansür isteyen Çinli vatandaşlar TikTok yerine, Çin sansürüne tabi olan Douyin isimli uygulamayı kullanıyor.

ABD, kısa süre önce Çin’in Müslüman azınlıklara baskı uygulamasına yardım eden 8 Çinli teknoloji şirketini Varlık Listesi’ne eklemişti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.