Tüm GTA dedikoduları, hangisi gerçek hangisi düzmece?

0

GTA 5 geçen hafta altıncı yılına girdi. Oyun piyasaya sürülmeden önce de GTA 6‘da olduğu gibi birçok söylenti bulunuyordu. GTA 6 ile ilgili dedikodular şu sıralar ortalarda dolaşsa da bunların hangisi gerçek olabilir, hangisi dedikodu seviyesinde kalabilir? Şimdilik merak konusu. Biz de GTA dedikoduları yazımızda, GTA 5 ile ilgili çıkan dedikodulara ve bunların hangilerinin gerçekleştirildiğine yakından bakıyoruz. Bu bilgiler, GTA 6 ile ilgili bilgiler için de bir projeksiyon olabilir.

Oyun piyasaya sürülmeden önce GTA 5 ile ilgili söylentiler ne kadar doğruydu?

GTA dedikoduları: GTA 5 çılgın polis memuru iddiası

GTA 5 ortaya çıkmadan önce birçok yerde(forumlarda ve oyunun fan sayfalarında) çıkan bir polis memuru söylentisi bulunuyordu. Sitelere göre değişen fikirler olsa da ortak fikir, oyuncuların bir polis memurunu oynayabilecekleriydi. Los Santos ya da LA’de acemi bir polis memurunu kontrol etme fikri eğlenceli görünse de bu iddia gerçekleşmedi.

Ancak elbette tek söylenti bu değildi. Bu söylentinin yanında bir başka popüler söylenti, aile kurulması fikriydi. Oyunun ilk fragmanında ortaya çıkan iddiada baş karakterin, Los Santos’da çocuk sahibi olmak için yerleşmiş Vice City’den Albert De Silva olduğu söylentileri bulunuyorken, sonrasında bunun bir safsata olduğu ortaya çıktı.

Bir klasik olarak sızdırılan oyun haritaları

Bilindiği gibi açık dünya oyunları ve çevrim içi oyunlarda haritalar çok önemli. Rockstar oyunları için de bu geçerli. Ayrıntılı haritalarıyla bilinen oyunlara imza atan firmanın GTA haritaları da oldukça detaylı.

GTA 5 cephesinde de çok merak edildiği için ‘sızdırıldı’ haberlerini en çok haritalar kısmında gördük. Bu haritaların bazıları gerçekten makul görünüyordu, ancak bu haritaların hiçbirisi gerçek haritalar değildi. Çoğu ise hayranların Photoshop üzerinden oluşturduğu aslında gerçek bir sızıntı olmayan haritalardı.

Dedikoduların çoğu gerçek olmayacak kadar güzel 

GTA 5‘in resmi olarak ortaya çıkmasından ve daha sonra yayınlanmasından önce ortaya çıkan bir çok söylenti ve “sızıntı”, şaşırtıcı ve aynı zamanda gerçekleşmesi mümkün olmayan detayları içinde barındırıyordu. Bu nedenle GTA 5 hakkında ortaya atılan birçok sızıntı aslında iddia olarak kaldı diyebiliriz.

GTA 6 hakkında ortaya atılan sızıntılar 

Şimdilerde benzer iddialar GTA 6 için ortaya atılıyor. Tabii bu iddiaların da doğruluğu şüpheli. Oyunun çıkış tarihine dair detayların verilmemiş olması ise bu söylentilerin iyice köpürmesine neden oluyor.

Öncelikle GTA 6’nın çıkış tarihine dair herhangi bir tahmin ya da ipucu hiç yok. Ancak çıkıp çıkıp çıkmayacağına dair bir bilgi bile ortada yokken oyun hakkında birçok dedikodu bulunuyor. Rockstar Games’in Edinburgh’daki merkezinde geçen günlerde Red Dead Redemption 2 ‘nin afişi kaldırılmıştı. Bu da GTA 6’ı mı geliyor acaba dedirtmişti. Fakat öyle bir durum söz konusu henüz değil.

Bir başka sızıntı olarak verilen ama dedikodu olmaktan öteye gidemeyen iddiaya baktığımız zaman, silinmiş bir Reddit paylaşımı akıllara geliyor. Geçenlerde bizim de radarımıza giren haberi okumak için buraya tıklayabilirsiniz. Bu sızıntı iddiasında oyunun içinden görseller olduğu söylenmişti.

GTA 6 Narcos’tan ilham alacak olabilir

Oyun hakkında ortaya atılan sızıntılar eğlenceli olduğunu ama bir yandan da sinir bozucu bir hale geldiğini söyleyebiliriz. Bir diğer dedikoduya göre, oyunun hikayesi Ricardo isimli bir kahraman üzerine kurulu olacak olması. Netflix’in orijinal serisi olan Narcos’tan ilham alacağı iddia edilen bu hikayede, farklı bir havanın verileceği düşünülüyor.

Bazı ortaya çıkan posterleri de GTA 6 tahminleri arasında yerini alırken, bir diğer söylenti de Grand Theft Auto 6’nın Red Dead Redemption 2’den ilham alacak olması . Bu söylentiler arasındaki en ilginç iddia olsa da yine de birçok kitleyi peşinden süreklediğini söyleyebiliriz. Aynı söylentiye göre oyunculara, GTA 6, Liberty City ve Vice City de dahil olmak üzere birçok büyük şehir arasında seyahat imkanı tanınacak.

En önemli yeni oyun söylentisi YouTube kanalı The Know’dan geldi. İçerideki bir kaynağın GTA 6’nın 2021-2022 geleceğini ve Project Americas kod adı altında geliştirildiğini iddia ediyor. Bu kod adının verilmesinin nedeni ise, oyuncuların oyunda ABD ve Güney Amerika arasında uçabilecekleri bir modu içeriyor olması. Ama oyunun büyük ölçüde Vice City‘de geçeceği söyleniyor.

GTA 6 hakkında bilinenler

GTA 6 ile ilgili bildiklerimiz, henüz başlangıç ​​aşamasında olsa bile, oyunun içinde bir şekilde yer alma ihtimali olan fikirler. Rockstar Başkanı Leslie Benzies, 2013’te Develop dergisi için yaptığı röportajda oyun hakkında şu yorumda bulunmuştu: ”GTA 6’nın ne olacağını bilmiyoruz, ancak bazı fikirlerimiz var.” Yaklaşık 6 yıl önce gerçekleştirilen bu röportaj yeni oyunun olacağına işaret ediyor olsa da ne zaman olacağına dair bir fikir hala veremiyor.

Diğer iddialar ise şu şekilde:

Yeni bir kadın karakter geleceği (olabilir),
GTA 6‘nın VR ile oyananabileceği,
Eva Mendez ve Ryan Gosling karakterlerinin geleceği,
Saints Rows benzeri bir ”zaman bükülmesi” modu(gelmesi pek muhtemel değil)
Polis ya da suçlu olarak karakteri yönetmek(olması muhtemel)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.