Türk Telekom birinci yarı sonuçlarını açıkladı

0

Yılın ilk yarısı temmuz ayıyla birlikte geride kaldı. Şirketler de ilk yarıya ait verilerini açıklamaya başladı. Ocak-Haziran 2019 tarihleri arasındaki ilk yarı sonuçlarını açıklayan şirketlerden biri de Türk Telekom oldu. Şirket, yüzde 15,8 büyüme kaydettiğini açıkladı. Türk Telekom gelirleri de açıklandı.

Türk Telekom gelirleri açıklandı

Yılın ilk 6 ayına dair verilerini açıklayan Türk Telekom, yüzde 15,8 oranında büyüme kaydettiğini duyurdu. Şirketin bu dönemdeki net kârının 745 milyon TL seviyesinde olduğunu açıkladı. Belirtilen dönemde 11,2 milyar TL gelir elde eden şirket böylece 2008 yılında gerçekleştirdiği halka arzdan bugüne kadar ilk 6 aylık dönemler içindeki en yüksek büyüme performansını göstermiş oldu.

Türk Telekom abone sayısı belirtilen sürede 47 milyona ulaştı. Bu 47 milyonun 1 milyon 57’lik kısmı ocak-haziran arasında Türk Telekom’a katıldı.

Yapılan açıklamada yatırım harcamalarına da yer verildi. Şirket yatırım harcamalarının yüzde 11 oranında arttığını ilan etti. Böylece Türk Telekom yatırım harcamaları 1,6 milyar TL seviyesine çıkmış oldu.

Türk Telekom’un toplam internet abone sayısı 213 bin artış ile 11,1 milyonu aşarken mobil abone sayısı ise ilk altı ayda 851 bin artışla 22,4 milyona yükseldi. LTE kullanıcılarının toplam mobil aboneler içindeki payı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 41’den yüzde 50’ye yükseldi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Türk Telekom CEO’su Dr. Paul Doany “Döviz etkisinden korunmak için kullandığımız türev ürünlerin de etkisiyle, 2018’in ilk yarısında 2,4 milyar dolar eşdeğerinde olan net açık yabancı para pozisyonumuzu 2019’un ilk altı ayı itibarıyla 794 milyon dolara düşürmüş bulunmaktayız” dedi.

Doany fiberleşme oranına da değindi. Yönetici, fiber hane erişiminin 19,4 milyonu aştığını belirtti.

Doany ayrıca “OECD tarafından açıklanan fiberleşme raporuna göre Türkiye, coğrafi şartlarının zorluğuna rağmen abone fiberleşme oranlarında ABD, dahası AB bölgesindeki İtalya, İngiltere ve Almanya gibi pek çok ülkenin de önünde yer alıyor. Almanya’nın abone fiberleşme oranı yüzde 3, İngiltere’nin yüzde 2 iken Türkiye’de bu oran Türk Telekom’un öncülüğünde yüzde 20’leri aşmış durumda” dedi.

Türk Telekom dijital servisleri ile ilgili açıklamalar da yaptı.

Tambu isimli dijital klavye toplamda 9 milyon indirme sayısına ulaştı. Türk Telekom Online İşlemler ise ilk yarı sonu itibariyle 29 milyon kez indirildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.