Türkiye Merkezli Sikke İsimli Kripto Para Davasında Yeni Gelişme: 19 Gözaltı

0

Türkiye’de kripto para sektörü kullanım alanında ve rakamsal olarak gerçekten iyi bir gelişme gösteriyor ancak bu durum, maalesef dolandırcı projelerin olduğu gerçeğini de değiştirmiyor. Daha önce çeşitli şekillerde kişilere vaadlerde bulunan ve onlara ait olan fonları haksız yere zimmetine geçirerek onları dolandıran kişilerin son hedeflerinden birisi olan Sikke adlı kripto para da dolandırıcı çıktı.

Polis güçleri, yaptıkları çalışmada 19 kişiyi göz altına aldı. Hürriyet’in haberine göre Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında; ‘sikke’ isimli sanal para oluşturarak satışa sunan ve hileli işlemler ile 122 kişiden 5 milyon 230 bin lira haksız kazanç elde edildiği saptandı.

Yapılan araştırmaların ardından harekete geçen Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, aralarında bilişim uzmanı, bilgisayar mühendisi ve ekonomistlerin de bulunduğu 19 şüphelinin yakalanması için Gaziantep’in yanı sıra İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Kahramanmaraş, Mardin, Yalova ve Isparta’da eş zamanlı operasyonlar düzenledi.

Baskınlarda, dijital materyaller ele geçiren polis 19 kişiyi gözaltına aldı. Emniyette sorgulanan şüphelilerden 6’sı ifadeleri alındıktan sonra savcılık talimatıyla serbest bırakıldı. 13 şüpheli ise ‘Suç işlemek amacıyla örgüt kurma, bilişim sistemlerine hukuka aykırı girme, hileli hareketler neticesi aldatmaya yönelik fiyat manipülasyonu ve nitelikli dolandırıcılık’ suçlarından adliyeye sevk edildi.

Yaşanan bu olayın ardından bu alanda çok daha dikkatli olunması gerektiği de ortaya çıkmış oldu.

Türkiye Merkezli Sikke Adlı Kripto Para Davasında Yeni Gelişme: 19 Gözaltı yazısı ilk olarak Coinmoz. sitesinde yayınlandı

Devamını Coinmoz Üzerinden Oku

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.