Türkiye’de 4 Vilayette Operasyon: Kripto Para Çetesi Çökertildi!

0

Diyarbakır merkezli 4 ilde bugün kripto para operasyonu düzenlendi. Yakalanan şahısların kendilerini kripto varlık borsalarında güvenilir aracı kurum olarak gösterdikleri belirtildi.

Kripto para çetesi çökertildi

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekiplerince düzenlenen operasyonda ilgili kişilerin bazı yöntemler üzerinden dolandırıcılık yaptıklarını tespit etti. Konuyla ilgili tespit edilen yöntemler arasında  ‘ani yükseliş gösterecek kripto paraların tespiti’, ‘borsada kar bırakan hisse senetlerinin alım satımı’ ve ‘kaldıraçlı işlemler’ gibi yöntemler yer alıyor.

Ekiplerce yapılan araştırmalarda ayrıca bu kişilerin sahte görseller kullanarak banka dekontları ile yüksek kar vaadinde bulundukları ifade ediliyor. Ayrıca kullanılan yöntemler arasında internet reklamları ile muhataplarını inandırma da bulunuyor. Yöntem sadece bununla da sınırlı değil. İlgili kişilerin mağdurlardan bir de devlete vergi olarak tekrar para aldıkları belirtiliyor. Çetenin sayı olarak 105 mağduru yaklaşık olarak 400 bin TL zarara uğrattıkları ifade ediliyor.

10 şüpheliye operasyon

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı doğrultusunda hareket eden ekipler yaklaşık olarak 3 ay süren fizik ve teknik takip neticesinde İstanbul, Adana, Diyarbakır ve Elazığ’da eş zamanlı olarak 12 adrese operasyon düzenledi. Emniyetteki işlemlerinin ardından mahkemeye sevk edilen 10 kişiden 5’i tutuklanırken 5’i de adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Yakın zamanda https://bedevaoyunhesaplari.com olarak yer verdiğimiz “Türkiye’de Yeni Bitcoin Vurgunu: 3 İlde Operasyon!” isimli yazımıza da bakabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.