Türkiye’de Elektrik Fiyatına Artırım Geldi: Madenciler Zorda Kaldı

0

Türkiye her ne kadar madencilik konusunda dünyanın kabul ettiği ölçekte ve sıklıkta bu işin yapıldığı bir yer olmasa da, birçok kişi kripto para madenciliği ile uğraşmakta ve bu işten de oldukça güzel karlar elde edebiliyorlar. Özellikle Bitcoin fiyatının sıçrama yaptığı ve 12 bin doların üstünde seyrettiği bir dönemde, madencilik yeniden çok karlı bir alternatif haline geldi. İşte bu noktada EPDK’nın yaptığı açıklama Türk kripto para sektöründe, özellikle de madencilik özelinde, sıkıntı yarattı.

Yapılan açıklamada elektriğe yüzde 15’lik bir zam geleceği ifade edildi. Bu da madencilerin en büyük tüketim parametresi olan elektrik fiyatlarında bir sıkıntı ve bilanço artışı yapacak.

Volatil bir piyasada iş yapan madenciler, özellikle gider kalemlerini olabildiğince kısmaya çalışıyor. Ne var ki, Türkiye’de son gelen elektrik zammı ile madencilerin işinin artık daha da zor olacağını söylemek mümkün.

EPDK’dan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“1 Temmuz’dan itibaren geçerli olan elektrik piyasası tarifelerini belirleyen maliyet bileşenlerinde oluşan artışlar nedeniyle görevli tedarik şirketlerinden elektrik enerjisi satın alan tüketicilerin tükettiği elektrik tarifelerinde vergi ve fonlar dahil yüzde 15 artış yapılmıştır. Bu kapsamda 1 Temmuz itibarıyla mesken abonelerince 100 kilovatsaatelektrik enerjisi için vergi ve fonlar dahil olmak üzere 61.8 lira ödenecektir.”

Türkiye’de Elektrik Fiyatına Zam Geldi: Madenciler Zorda Kaldı yazısı ilk olarak Coinmoz. sitesinde yayınlandı

Devamını Coinmoz Üzerinden Oku

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.