Üstün kütleli kara delik diyetini bozuyor!

0

Samanyolu süper kütleli kara delik çeyrek yüzyılda bir olan bir olaya tanıklık ediyor. ABD’li bilim insanları söz konusu kara deliğin şimdiye kadar görülmemiş miktardaki maddeyi içine çektiğini duyurdu. Bilim insanları galaksimizdeki bir süper kütleli kara deliğin ‘alışılmış diyetinin dışına çıkarak’ fazla miktarda maddeyi hızlı bir şekilde yutmaya başladığını açıkladı. Biliyorsunuz bu yıl kara deliğin ilk fotoğrafı çekilmiş ve konuya dair ilginin iyice arttığı görülmüştü.

Samanyolu süper kara delik insanlık için tehlikeli mi?

Kaliforniya Üniversitesi’nden gökbilimciler, VLT teleskobu aracılığıyla 2003’ten bu yana yaptıkları gözlemlerde çekilmiş 13 binden fazla fotoğrafı birbirleriyle karşılaştırdı. Gökbilimciler, Sagittarius A* isimli süper kütleli kara deliğin parlayışında mayıs ayından bu yana büyük bir artış tespit ettiklerini aktarıyor.

Artışın ardından harekete geçen bilim insanları bunun nedenini araştırmaya koyuldular. Zira bakıldığında 24 yıldır böyle bir şeyin görülmediği, bu durumun normal olmadığı aktarıldı.

Genelikle oldukça sakin, zayıf, diyette olan bir kara delik olarak açıklanan Samanyolu süper kara deliğin bir anda maddeleri adeta vakumlamaya başlaması, uzmanlar tarafından diyetini bozan kara delik şeklinde yorumlandı.

Gökbilimciler mayıs ayından bu yana Sagittarius A*’nın kurbanı olan maddenin ne olabileceğini ya da parlamasının kalıcı ya da geçici olup olmadığı ile ilgili kesin bir bilgi vermedi.

Uzmanlar süper kara delik Sagittarius A*’nın yuttuğu maddenin, geçen yıl söz konusu kara deliğin yakınlarından geçen S0-2’den geliyor olabileceği ihtimali üzerinde duruyor.

Bilim insanlarının yorumuna göre süper kara delik  Sagittarius A* yıldıza ait yüksek miktardaki gazı kendisine çekmiş durumda. Ancak, bu gaz kütlesi kara deliğe anca ulaşmış olabileceği için, yeni reaksiyon gösterdiği düşünülüyor.

Teorilere alternatif olarak, kara delik, dış katmanını, 2014 yılında yaklaşan G2 adı verilen başka bir nesneden emmiş olabilir. Yine başka bir teori, büyük asteroitlerin kara deliğe doğru çekildiği ve bu nedenle orada enerji akışına neden olduğu yönünde.

Her durumda, bilim adamları halka Sagittarius A *’nın aç olabileceğine işaret etse bile, süper kütleli kara deliğin dünyadan 26 bin ışık yılı uzaklıkta bulunduğunu, dolayısıyla gezegenimiz için bir tehlike oluşturmadığının özellikle altı çiziliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.