Venüs insan ömrü için bir vakitler uygunmuş!

0

Dünya gibi yaşama uygun gezegen arayışında önemli bir alternatif olan Venüs, aslında milyarlarca yıl önce insan yaşamına uygun bir sıcaklığa sahip olmuş olabilir. 

Bilim insanları yıllardır uzaydaki yaşamın sırrını çözmeye çalışıyor. Bu sırrı çözmek istemekteki en önemli amaçlardan birisi de Dünya dışında bir gezende insan yaşamının var olup olamayacağı. Bu amaç doğrultusunda keşfedilen ve araştırılan gezegenler canlı yaşamı için uygun sıcaklıklar konusunda hep sınıfta kalıyor olsa da Venüs bu gezegenler arasında bir zamanlar ayrışıyordu.

Bildiğiniz gibi Venüs şu an tabiricaizse cehennem sıcaklıklarına sahip. 462 derecelik sıcaklığı ile insan ve canlı yaşamına izin vermeyen gezegen aslında, bu sıcaklıklara milyarlarca yıl önce ulaştı. Peki her şey nasıl başladı? 

Her şey yaklaşık 700 milyon yıl önce, büyük bir iklim olayının Venüs’ün atmosferinin inanılmaz derecede yoğun ve sıcak olmasına neden olan bir sera etkisinin tetiklemesiyle başladı.

Venüs insan yaşamı için uygun mu?

Ortaya atılan fikirler geçen günlerde İsviçre’nin Cenevre kentinde gerçekleşen 2019 Avrupa Gezegen Bilimleri Kongresi’nde Venüs’ün aslında istikrarlı bir iklime sahip olabileceğinin kanıtlarının bulunmasıyla ortaya çıktı. 

Konu hakkında araştırma gerçekleştiren Dr. Way ve Dr. Del Genio, Venüs için farklı su seviyelerine sahip beş simülasyon yaratarak işe koyuldular.

Bunun ışığında 3 boyutlu genel iklim dolaşımını oluşturan ikili ilginç bir sonuç ile karşılaştı. Ulaşılan sonuçlara göre, Venüs oluştuktan 2 ila 3 milyar yıl sonra, gezegenin yaşanabilir bir ortam sağlayabileceği tahmin ediliyor. 

Oluşturulan beş senaryodan üçünde Way ve Del Genio, Venüs‘ün topografyasının bugün nasılsa o zamanlarda da aynı olduğunu varsayıyordu, okyanus en az 10 m derinlikte, en fazla 310 m arasındaydı. Ve düşük oranda su toprak içinde yer alıyordu.

Ancak günün sonuda beş simülasyon da aynı şeyi gösterdi. Venüs’ün sabit sıcaklıkları eksi 20 dereceden düşük olmamakla birlikte, 50 dereceninin de üstüne çıkmayacağını ve sıcaklığını 3 milyar yıl koruyabileceği sonucuna ulaşıldı. 

Venüs ve Mars’ın iklimleri değişmeseydi canlı yaşamı mümkün olurdu!

Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi, sera gazı etkisinin yaşanması bu gezegenin ikliminin tamamen değişmesine neden oldu. Karbondioksit salınımı ve diğer gazların salınımı olmasaydı, bugün bile Venüs’ün yaşanabilir bir gezegen olabileceği tahmin ediliyor. 

Yani 715 milyon yıl önce, azot ve karbondioksit ve metan gazı içeren patlama yaşanmasıydı, halen bu gezegenin iklim dengesi korunabilirdi. 

İklim dengesinin bozulması ve ısınmanın başladığı senaryonun hala gizemli yanları var. Ancak bilim insanlarının büyük bir çoğunluğu Venüs’ün yüzde 80 oranında gezenin altındaki gazların ortaya çıkmasına neden olan jeolojik bir olay nedeniyle bugünkü haline geldiğine inanıyor.

Yine de eğer Mars yaklaşık 4 buçuk milyar yıl önce manyetosferini kaybetmemiş olsaydı ve Venüs’ün iklim dengesi bozulmasaydı, şu an canlı yaşamı için üç gezegen bulunuyordu!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.