WhatsApp çok değişik bir özelliği test ediyor

0

WhatsApp, en çok tercih edilen mesajlaşma uygulamaları arasındaki yerini korurken, güvenlik konusundaki eleştirileri karşılamayı planlıyor. Güvenlik konusunda uçtan uca şifreleme gibi özellikleri bünyesine katan popüler mesajlaşma uygulaması şimdi de ‘kendini imha eden mesajlar‘ı test ediyor.

Sızdırdığı bilgilerle adından söz ettiren WABetaInfotıpkı Snapchat ve Instagram gibi bir süre sonra silinen hikaye özelliği gibi, bir özelliği bünyesine beta testleriyle kattığını söylüyor. Söz konusu özellik ile WhatsApp, gönderilen mesajları belirli bir süre sonra kendini imha edecek şekilde ayarlamanıza imkan tanıyor.

WhatsApp yeni özelliği kendini imha eden mesajlar ile güvenliğe sesleniyor

Mesajlaşma uygulamasının 2.19.275 sürümünde ortaya çıkan bu özellik henüz beta sürümünde olduğu için herkes tarafından kullanılamıyor. Mesajların belirlenen 5 saniye ya da bir saat gibi belirlenen aralıklar ile kaybolması güvenlik konusunda endişeleri olanlar ve aynı zamanda yazdıkları mesajların kayıtlı kalmasını istemeyenler için oldukça faydalı bir özellik olacağı düşünülüyor.

Uygulamanın gizli sohbetler özelliğini kullanarak kendini silen mesajlar gönderilmesi aslında yeni bir şey değil zira WhatsApp‘ın azılı düşmanı Telegram içinde zaten bu özellik yerleşik olarak kullanılabiliyor. Gmail de geçen yıl yeniden tasarlanma sürecinde bünyesine benzer bir özellik eklemişti.

Daha fazla güvenlik vaadi ile karşımıza çıkan popüler mesajlaşma uygulamasının bu özelliği ne zaman beta testinden çıkaracağı ya da kullanıcılara ne zaman sunacağı henüz bilinmiyor. Ama bu özelliğin uygulamaya eklenmesiyle kullanıcıların güvenini kazanacağını söyleyebiliriz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.