WhatsApp iletileri yüzünden hudut dışı edildi!

0

Amerika Birleşik Devletleri’nde yürürlüğe giren vize kanunu düzenlemesi, Amerikan vizesi için başvuran kişilerce kullanılan sosyal medya hesaplarının, e-posta adreslerinin ve telefon numaralarının incelenmesini mecbur kılıyor.

İlgili düzenleme, şimdiye kadar binlerce kişinin ülkeye giriş yapamamasına sebep oldu. ABD Başkanı Donald Trump’ın göçmen politikası, ulusal güvenlik odaklı çalışıyor. Söz konusu kriter, bu kez, Harvard Üniversitesi’ni henüz daha yeni kazanan İsmail Ajjawi isimli bir gencin eğitim hayatını engelledi.

WhatsApp mesajları yüzünden Amerikan vizesi iptal edildi

Filistin kökenli olan ve Lübnan’dan gelen öğrenci, kendi listesinde bulunan bazı arkadaşlarının paylaştığı Amerika karşıtı mesajlar yüzünden Harvard Üniversitesi’nde bir öğrenci olamayacak. Boston Logan Uluslararası Havaalanı’nda sorgulanan Ajjawi, dini ve dini gelenekleri hakkında da soruşturma geçirdi.

Harvard Üniversitesi’nin The Harvard Crimson isimli gazetesi, bu konuyu ele aldı. Alınan bilgilere göre 17 yaşındaki gencin sosyal medya hesapları, telefonu ve bilgisayarı derinlemesine incelendi. Ajjawi, tam da bu noktada ABD Gümrük ve Sınır Koruma Birimi yetkililerince sert bir şekilde sorgulandı.

Durumu yetkililere izah etmeye çalışan İsmail Ajjawi, kendisinin siyasal mesajlarla ilgilenmediğini, ABD karşıtlığı yapmadığını ve sosyal medya hesaplarında siyasetten uzak durduğunu söyledi fakat internet hesapları 5 saat boyunca incelenen gence hiçbir yetkili inanmadı.

 Tüm çabalarına rağmen kendisini sorgulayanları inandıramayan Ajjawi’nin vizesi iptal edildi ve ülkeden dışarı çıkartıldı. Amerikan-Arap Ayrımcılıkla Mücadele Komitesi isimli kuruluşta hukuk ve politika direktörlüğü görevini üstlenen Abed Ayoub, kendi Twitter hesabından başka bir öğrencinin daha WhatsApp mesajları yüzünden mağdur olduğunu söyledi.

İsmail Ajjawi, vize reddini olumluya çevirme umuduyla bir avukat tutacak. ABD yönetimi, kişilerin sosyal medya hesaplarını ve hatta bireylerin arkadaş listesinde bulunan kullanıcıların mesajlarını dahi incelemeye devam edecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.