Wi-Fi 6 devri resmen başlıyor

0

Yeni iPhone modellerinin de tanıtılması ile birlikte Wi-Fi 6, 2019’a damga vurmayı başaran teknolojilerden biri oldu. Samsung gibi dev şirketlerin en yeni amiral gemisi modellerinde desteklenen yeni Wi-Fi teknolojisi, bugün itibariyle resmiyetine kavuştu. Wi-Fi standartlarını belirleyen Wi-Fi İttifakı, yaptığı açıklama ile birlikte Wi-Fi 6 dönemini resmen başlattı.

Wi-Fi 6 ile standartlar değişiyor

Wi-Fi 6, Wi-Fi’yi daha verimli hale getirmek için bir araya getirilen bir dizi yeni teknolojiyi içeriyor. Bunlardan en önemlisi ise, kalabalık alanlarda Wi-Fi ağından daha fazla verim alınabilmesi olacak. Bu sayede kablosuz internet kullanımının yaygınlaştığı evlerde, daha iyi bir Wi-Fi deneyim elde edilebilecek. Bu durum, erişilebilir internet hızlarını da ciddi oranda etkileyecek. Maksimum hız, 3,5 Gbps’den 9,6 Gbps’ye çıkacak.

Bu teknoloji ile birlikte Nesnelerin İnterneti ile çalışan cihazların da çoğalması bekleniyor. Bu cihazlar için daha iyi bir internet ve dolayısıyla daha iyi kullanıcı deneyimi sunulacak.

Wi-Fi İttifakı, Samsung Galaxy Note 10‘un yeni standart için onaylı ilk akıllı telefon olacağını söyledi. Bunun yanı sıra yeni iPhone modellerinde de bu standarda yer veriliyor. Diğer eski ürünler ise gerekli şartları yerine getirip başvuru yaparlarsa Wi-Fi 6 desteğine kavuşabilecek.

Yeni Wi-Fi’ın yayılması epey bir zaman alacak. Ancak bundan sonraki dönemde çıkacak cihazların çoğunluğunda bu desteğin yer alması bekleniyor. Sonuç olarak, ilerleyen günlerde daha başarılı bir kablosuz ağ deneyimi ile karşılaşacağız diyebiliriz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.