Xiaomi tabanlı bir işletim sistemi gelebilir

0

Bu yılın yaz sezonunda Mi Band 4 modeli ile dikkatleri üzerine çeken Xiaomi, Google Play platformunda  yer alan Wear OS yazılımının güncellenmesi ile beraber yeni bir soru ile karşı karşıya kaldı: “Xiaomi, akıllı saatler adına bir işletim sistemi mi üretiyor?

Xiaomi Wear OS akıllı saatler için bir alternatif olacak mı?

Eski adı Android Wear olan Wear OS, Google tarafından güncellendi. Akıllı saatleri akıllı telefonlar ile buluşturan ve birbirleriyle senkronize olmalarını sağlayan yazılımın 2.28 şeklinde etiketlenen versiyonunda ilginç bir kod parçacığı bulundu.

Wear OS isimli platformun bir önceki versiyonunda “Baiji Companion” şeklinde bir yazı bulunuyor. Çin mitolojisinde önemli bir yere sahip olan ve soyu tükenen bir yunusu temsil eden “Baiji” kelimesi, versiyon 2.28’de yerini “Mi Wear” kelimesine bıraktı:

Wear OS 2.26

Baiji Companion

Wear OS 2.28

Mi Wear

Eğer çok farlı bir plan yok ise bu değişikliğin Xiaomi’nin ayak sesi olduğu düşünülebilir. Zira Xiaomi, akıllı saatlerinde “Mi” sözcüğünü kullanıyor. Ayrıca versiyon 2.26’da Çin mitolojisinden bir sembolün kullanılması, bu iddiayı güçlendiriyor.

İlgili iddiayı güçlendiren bir başka faktör Google ile alakalı. Arama motoru şirketi Google’ın Pixel Watch projesini iptal etmesi, teknoloji gündemini takip edenlerin şaşırmasına sebep olmuştu. Günümüzde Fossil ve TicWatch, akıllı saatler için işletim sistemi üretiyor.

Motorola, LG, Sony ve Samsung gibi büyük şirketlerin bu işten çekilmesi, Xiaomi’yi avantajlı bir konuma getirdi. Önümüzdeki günlerde Xiaomi cephesinden bir açıklama gelebilir. Sizce öne sürülen iddia gerçeğe dönüşecek mi?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.