Yasaklar Huawei satışlarını etkiledi mi?

0

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın imzaladığı kararnamenin ardından ABD’de Huawei’ye karşı ticari bir savaş başladı. Google ve Qualcomm gibi birçok Amerikan teknoloji şirketi Huawei ile ilişkilerini askıya aldı. Alınan karar bir süre sonra gevşetildi ve Huawei’ye 90 günlük ek süre verildi. Şirket bir yandan bu durumlarla mücadele ederken, diğer yandan satışlarına devam etti. Peki, Huawei satışları ikinci çeyrekte hangi seviyede gerçekleşti? Huawei akıllı telefon satışları ne durumda?

Huawei satışları yükseldi

Huawei akıllı telefon satışları yılın ilk yarısında 118 milyon seviyesinde gerçekleşti. 2019’un ilk çeyreğine ait finansal sonuçları açıklayan Huawei’nin satışları geçen yılın anı dönemine göre, yüzde 23 arttı. Bu çeyrekteki satış artışının etkisiyle şirketin yılın ilk yarısına ait satışları 58 milyar doları aşmış oldu.

TechInside’ın haberine göre, Şirketin satışlarını artmasını etkileyen iki ana faktör, akıllı telefon satışlarındaki yükseliş ve 5G ekipman kontratlarının artması olarak öne çıkıyor.

Satış dağılımı incelendiğinde akıllı telefon satışlarının 119 milyon adet seviyesinde olduğu görülüyor. Bu da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24’lük bir artış demek. Bu satışa Honor markalı cihazlar da dahil. Şirket, son tüketici cihazlarından bu yılın ilk yarısından 32 milyar dolar gelir etti. Bu cihazlar arasında akıllı telefon, tablet, PC ve giyilebilir cihazlar yer alıyor.

Huawei kurumsal taraftaki satışlardan 21 milyar dolar gelir elde etti. Şirket 5G tarafında aktif görünüyor. Bugüne kadar 50 5G kontratı imzalayan Huawei, 150 binden fazla baz istasyonu satmış durumda.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.