Yeni Başlayanlar için Chainlink (LINK) Nedir? Nasıl Satın Alınır?

0

Yeni başlayanlar için Chainlink (LINK) nedir? Nereden ve nasıl satın alınır? Bu rehberimizde gelecek vadeden Chainlink (LINK) ile ilgili merak edilen birçok sorunun cevabını vereceğiz. Sık sık sorulan Chainlink coin nedir sorusunun cevabını tüm detaylarıyla bu rehberde bulabilirsiniz.

Rehber İçeriği

  • Chainlink Nedir
  • Chainlink Coin LINK
  • Chainlink Nasıl Çalışıyor?
  • Chainlink Nasıl Satın Alınır?

Chainlink NedirChainlink, PayPal ve Visa (NYSE:V) gibi ödeme hizmetleri, HSBC ve Wells Fargo (NYSE:WFC) gibi bankalar ve Ethereum ve Bitcoin gibi Blockchain’ler arasında köprü kurmayı hedefleyen Bir Blockchain projesidir. 2015 yılında hayata geçti ve 2017 yılında ICO token satışı sırasında ERC-20 token’ı olan LINK ile halka sunuldu.

Chainlink, gerçek dünya uygulamalarına, verilerine ve bir API’ye bağlanabilen, merkeziyetsiz Blockchain Oracle (NYSE:ORCL) (uzman) platformudur. Chainlink başlangıçta SmartContract olarak adlandırıldı ve Blockchain ile eski sistemler arasındaki boşluğu doldurmayı amaçlıyor. Zincir işleme bir Servis Seviyesi Anlaşması’nda (SLA) belirtilen parametrelerle akıllı sözleşmelere sahip. Oracle verileri müdehaleleri önlemek için toparlar, doğrular, Blockchain’e kaydeder ve Chainlink’in yerel Ethereum token’ı LINK ile ödüllendirme yapar. En önemlisi ise bu verilerin akıllı sözleşmelerde kullanılmasını sağlar.

Chainlink şu anda Ethereum Blockchain’i üzerinde bulunuyor ve diğer Ethereum dApp’lerine bağlantı desteği sunuyor. Birlikte çalışabilirlik tüm projenin odak noktası olduğu için yakında daha fazla Blockchain’i destekleyecek.

Chainlink ve Augur gibi Oracle, yeni olanakların önünü açmak için gerçek dünyadaki verileri Blockchain teknolojisi ile birleştiriyor. Bazıları bunun kripto paralar ve akıllı sözleşmelerin doğal evrimi olduğuna inanıyor.

Chainlink Coin LINKChainlink’in token’ı LINK olarak adlandırılıyor ve kripto para biriminin toplam arz miktar 1.000.000.000 LINK ile sınırlandırılmış durumda. Rehberi hazırladığımız sırada dolaşımdaki LINK miktarı 350.000.000’du.

LINK fiyatı şimdiye kadar en yüksek seviyeyi 4,44 dolar ile 29 Haziran 2019’da gördü.

Chainlink Nasıl Çalışıyor?2015 yılında kripto para ekosistemine yeni bir değer katarak akıllı sözleşmeleri kullanıcıların hizmetine sunan Ethereum’un (ETH) bu sözleşmeleri sayesinde Blockchain artık sadece finansal işlemlerin ve verilerin kaydedildiği bir yer olmaktan çıktı. Akıllı sözleşmeler sayesinde Blockchain teknolojisinin kullanım alanı genişledi.

Buna karşın bir akıllı sözleşme yalnızca bulunduğu Blockchain üzerindeki verileri yönetebilme yeteğine sahipti. Yani, tüm dünyaya hizmet edebilecek potansiyele sahip olan Blockchain teknolojisi dünyadaki birçok sektör tarafından kullanılamıyordu. İşte tam buradaki sorunu çözmek için Chainlink ortaya çıktı.

Chainlink, zincir dışı uygulamaları veri havuzlarındaki ve buna benzer kaynaklardaki verilerin sürece dahil edilmesi yani Blockchain’e taşınmasını sağlıyor. Kısacası Chainlink’i gerçek dünya ile Blockchain arasında çalışan bir temsilci olarak tanımlamak mümkün. Bu tanımlama ile, Chainlik, dünyadaki verileri alarak Blockchain’e entegre ediyor ve bu verilerin akıllı sözleşmelerde kullanılmasını sağlıyor.

Chainlink Nasıl Satın Alınır?Her yönü ile gelecek vadeden bir Blockchain projesi olan Chainlik’e yatırım yapmak, kripto para birimi LINK satın almak için Türkiye’nin en büyük kripto para borsası Paribu’yu kullanabilirsiniz.

Paribu üzerinden Türk Lirası ile Chainlik alabilirsiniz. Borsaya buradan devam ederek ulaşabilirsiniz.

Haber İçeriği: Yeni Başlayanlar için Chainlink (LINK) Nedir? Nasıl Satın Alınır?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.