Yeni SpaceX Starship roketi bugün sunulacak!

0

Elon Musk uzay turizmi başlatma planlarını uzun süre önce açıklamıştı. Bu açıklamayla birlikte çalışmalarına başlanan Starship birkaç farklı prototip ile gündeme geldi. Bugün ise yeni SpaceX Starship Mk1 roketi Elon Musk tarafından sunulacak.

Yeni SpaceX Starship Mk1 roketi bugün sunulacak!

Elon Musk, Mars’ın kolonileştirilmesi ve uzay turizmi kavramının oluşturulması konusunda planlarını açıkladıktan sonra hemen Starship prototiplerinin yapımını başlatmıştı. Birçok farklı prototip ve Teksas körfezinde yapılan denemenin ardından yeni Starship Mk1 bugün sunulacak.

Prototip uzay aracının üst yarısı, son birleştirme için dün alanın en alt katına indirilmişti. Musk, Starship’in tasarımını ve şirketin yeni uzay turizmi planlarını güncelleyen bir sunum yapmak üzere hazırlıklara başladı. Son verilere göre, Starship Mk1 10 metrelik genişliğe ve 164 feet yani 50 metre uzunluğa sahip. İlk deneme uçuşunda, en kısa sürede 20 kilometre yüksekliğe havalanabilen üç büyük Raptor motoru ile donatıldı.

Ayrıca son prototip Dünya yörüngesi dışındaki görevler için yeni teknolojili bir süper ağır roket güçlendirici ile desteklenmiş. Starship’in son hali bugün tanıtılacak hali olmayacak olsa da son haline en yakın halini göreceğiz gibi duruyor. Fakat yine de Musk, birkaç prototip daha olabilme ihtimalini göz önünde bulunduruyor.

Musk’ın bugün hem Starship Mk1 hakkındaki tüm detayları hem de bu uzay gemisi ile ilgili planlarını detaylandırması bekleniyor. Bu sunumda da Mars’ta bir şehir kurma konusundaki planlarını yineleyeceği düşünülüyor. Sunum Amerika saatine göre öğleden sonra 16.00’da olacak. Canlı yayınlanması da kuvvetli ihtimaller arasında.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.