Yılın Geri Kalanında Bitcoin Yatırımcılarını Neler Bekliyor?

0

2021’in ilk yarısı, kripto yatırımcılarına en çok kazandıran aylar olduktan sonra, geçtiğimiz son iki aylık dönemde piyasalarda büyük düzeltmeler yaşanıyor. Yıl içerisinde 60.000 dolar üzeri yeni bir ATH kaydeden Bitcoin, 2017’ye benzer şekilde zirvede uzun süre tutunamadı. https://bedevaoyunhesaplari.com olarak sıklıkla analizlerini paylaştığımız Biraaj T, BTC ve geleceğini gerçekçi bir şekilde yorumluyor…

Analist, öncelikle Bitcoin gelişmelerine değiniyor

Analizlerine Bitcoin (BTC)’in yakın tarihiyle başlayan analist Birajj T’nin, ilk dikkat çektiği nokta 30.000 dolar bölgesi oluyor. Haziran ayında 30.000 doların altına düştükten sonra, pek çok medya kuruluşunda BTC’nin 2021’de elde ettiği tüm kazanımlarını kaybettiğini öne süren haberlerin gecikmediğini belirten analist, istatistiksel olarak bunun doğru olduğunu ekliyor. Ancak, analiste göre sabitleme aşırıydı ve önceki döngüsünü neredeyse hiçe sayıyordu. Bu nedenle, BTC’nin en önemli noktasının düşüş düzeltmesi olduğunu belirten analist, Bitcoin’in birkaç aydan kısa bir süre önce tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasını normal karşılıyor.

Aynı zamanda, Bitcoin için 2021 yılının ilk yarısı analiz edildiğinde, dijital varlığın 1 Ocak ile 30 Haziran arasında %21,16 oranında kazanç kaydettiği analist tarafından ayrıca vurgulanıyor. Bir diğer yandan analiste göre, BTC’nin güçlü bir yükseliş aşaması kaydettiği düşünüldüğünde, analist için getiriler oldukça üstün görünüyor. Gerçek büyümenin, ancak döngüyle ve ilk adımın başlangıcından itibaren analiz edildiğinde gözlemlenebildiğini belirten Biraaj T, Ekim 2020’de BTC’nin yükseliş döngüsünün başlangıcını işaret ettiğini ve yukarıdaki sağda bulunan grafikteki Bitcoin’in, 19 Mayıs’a kadar %445 büyüme kaydettiğini vurguluyor.

Analist: Düşüş önemli ölçüde kötü görünmüyor

Yukarıdaki analizlere karşılık Biraaj T, Bitcoin’in sadece %42 düştüğünü, bu rakamın tüm döngü boyunca görülen büyüme göz önüne alındığında önemli ölçüde kötü görünmediğini belirtiyor. Bu nedenle, analiste göre, 2021’deki son 6 ayın performansına dayalı olarak BTC’nin yükseliş referanslarını analiz etmek, pek adil değil. Öznel ve on-chain temelli verilerde, analist için, şu anda 2. yarıda en iyi yönü sunuyor. Son olarak analiste göre BTC’nin yükseliş yapısı genel olarak sabit kalıyor.

Bitcoin MVRV ve SOPR piyasası yeniden ayarlandı, birikim zamanı mı?

Bilindiği üzere Bitcoin MVRV, Bitcoin için bir birikim aralığı belirlemek için en önemli göstergelerden biri olmuştur. MVRV, BTC’nin piyasa değerinin gerçekleşen değerine bölünmesiyle hesaplanır.

Ayrıca, tarihsel olarak, MVRV 1 veya daha düşük bir değere her dokunduğunda, çok önemli bir geri dönüş bölgesi olduğu kanıtlanmıştır. Verilere göre, yazının yazıldığı sıralarda Bitcoin, 1.35 seviyesinde ve önümüzdeki haftalarda bir piyasa değerlenmesi olasılığının altını çiziyor.

Bu göstergeler haricinde analist, bir satın alma işleminin karlı mı yoksa zararlı mı olduğunu gösteren bir metrik olan Harcanan-Çıktı Kar Oranı’na da 1’in altında kalmasıyla dikkat çekiyor. Analiste göre bu, satıcıların teslim olduğuna dair önemli bir işaret.

Son olarak, Bitcoin HODL Waves’i de yorumlayan analist, mevcut ralli sırasında uzun vadeli sahiplerin piyasada 2017’ye kıyasla daha güçlü bir tutuşa sahip olduğunu belirtti. 2017’de, uzun vadeli elde tutulan arz %60’lık bir birikim oranına ulaştığında piyasanın zirveye ulaştığını vurgulayan analist, son döngüde, BTC arzının yalnızca %38’inin 180 gün veya daha kısa süreyle tutulduğunu da ekledi. Mevcut rallinin bireysel yatırımcı odaklı olduğu ve değer açısından potansiyel zirveye henüz ulaşılmadığı sonucuna, analiste göre veriler ışığında net bir şekilde varılabilir.

Analist toparlanma sürecini yorumluyor

Analist, toparlanma sürecinin hızlı olmayacağını yorumluyor. On-chain temellerinin fiyat hareketine etki etmesinin zaman alacağını belirten analist, Bitcoin’in nispeten dalgalı ticaret seansları yoluyla ticaret yapmaya devam edeceğini ekliyor. Bununla birlikte, analiste göre satış baskısı azalmaya başlıyor ve yılın yeni çeyreği ile Bitcoin için piyasa yapısını kesintiye uğratan herhangi bir yıkıcı olayın olmaması analiste göre önümüzdeki haftalarda Bitcoin’de toparlanmayı destekleyebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.