Zeiss: Akıllı telefon kameraları sonlara takıldı!

0

Her geçen gün incelen tasarım nedeniyle, akıllı telefon kameraları istenilen seviyeye ulaşamıyor! Bu herhangi bir analiste veya editöre ait bir açıklama değil, Zeiss Grubu Başkanı ve CEO’su Dr. Michael Kaschke‘nin düşünceleri.

1846 yılında Carl Zeiss tarafından kurulan ve yıllardır  telefonlardan kameralara kadar farklı alanlarda başarısını kanıtlayan Zeiss birçok akıllı telefon üreticisi ile birlikte çalışıyor. Nokia ve Sony ise bugüne kadarki en büyük müşterileri oldu.

Zeiss CEO’su: Akıllı telefon kameraları sınırlara ulaşıyor!

Dijital görüntü işleme teknolojilerinin cihazın kamera sayısından önemli hale geldiğini vurgulayan Kaschke bunun en iyi örneklerinden birisi olarak Google’ı gösteriyor. Zira, Pixel serisi akıllı telefonlarda tek arka kamera yer almasına rağmen dört hatta beş arka kameralı telefonları geride bırakmayı başarıyor.

Tabi, kamera sensörleri de oldukça önemli. Ancak, Kaschke’ye göre telefonların her geçen gün incelmesi üreticileri daha küçük sensörleri kullanmak zorunda bırakıyor. Bu durum hali hazırda iki önemli eksikliğin sürmesine neden oluyor.

Birincisi, günümüzde oldukça iyileştirilmesine rağmen birçok telefonun düşük ışık performansının halen istenilen seviyede olmaması. İkincisi ise optik yakınlaştırma yeteneklerinin düşük seviyede olması. Akıllı telefonlarda büyük kamera sensörleri kullanılamadığı için bu ikisi henüz sorun olmaktan çıkamadı.

Samsung’un 64 Megapiksel çözünürlüğündeki sensörünün gereksiz olduğunu savunan Zeiss CEO’su, 40 Megapiksel çözünürlüğündeki sensörlerin telefonlar için fazlasıyla yeterli olduğunu belirtiliyor. Kısacası kamera sensörlerinin telefonlarda sınıra ulaştığını belirten Kaschke, bu nedenle profesyonel fotoğraf makinesi ve kameraların varlığını sürdürmeye devam edeceğini vurguluyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.